Garantovana minimalna zarada sezonskih berača jabuka na Novom Zelandu, po satu iznosi 14,75 dolara.
Novi Zeland proizvodi velike količine voća, a naročito jabuka. I svake godine nailazi na isti problem, a to je nedostatak sezonskih radnika. Prema pisanju mnogih stranih portala, pretpostavlja se da će im i ove godine nedostajati nekoliko hiljada sezonaca koji bi šest dana nedeljno u dve smene brali i pakovali kivi i jabuke.
U zavisnosti od područja na kojem se voćnjaci nalaze, berbe počinju krajem februara i traju do sredine maja. Tamošnji voćari zato traže od svoje Vlade da odobri dolazak većeg broja sezonskih radnika iz celoga sveta, koji bi, pomoću turističke vize došli na Novi Zeland i pomogli u berbi.
Prema trenutnim propisima, Novi Zeland godišnje sme da primi najviše 9.500 sezonskih radnika. Ukoliko im ne bude odobreno povećanje, neki proizvođači voća najavljuju da će ili smanjiti proizvodnju ili neće ulaziti u planirana proširenja zasada. Kompanije ističu da se radi naporno, po potrebi i duže od 8 sati dnevno, odnosno da su berači plaćeni po učinku, te da se dnevno može zaraditi i do 19.400 dinara, naravno u protivvrednosti novozelandskog dolara. Šanse su veće ukoliko imate vozačku dozvolu.
Novozelandski portal picktheworld.org piše da je u toj državi zagarantovana najniža satnica, tako da niko ne može da zaradi manje od 14,75 dolara po satu. Neke kompanije su organizovale i Dane otvorenih vrata da bi potencijalne sezonce upoznale s uslovima, ali odziv nije bio očekivan. Iz kojeg god dela sveta dolazili, poželjno je da sezonski radnici znaju barem osnove engleskog jezika. Važno je i dobro zdravstveno stanje, kao i mnogo drugih pojedinosti.
Šta sve konkretno zanima tamošnje poslodavce, možete videti na ovom primeru obrasca za prijavu za posao, kompanije za proizvodnju jabuka i povrća Mr Aplle.
Ukoliko se osećate spremnim da nakon 30 i nešto sati leta bar na nekoliko meseci pronađete posao na doslovno drugom kraju sveta, donosimo i e-mail adrese nekih novozelandskih kompanija kojima se možete javiti:
Naglašavamo da ne preuzimamo odgovornost za to da ćete dobiti odgovor jer su ovo jedini podaci kojima raspolažemo. Sve ostalo dogovara se s potencijalnim poslodavcima. A kad je o velikim proizvođačima jabuka reč, na Novom Zelandu ih ima više od pet stotina.
Foto: pixabay.com
Tagovi
Autorka
Sandra Špoljar
pre 9 godina
Poštovana Mila, nažalost nemamo druge podatke, osim ovih navedenih u tekstu. Spomenuti e mailovi su od konkretnih tamošnjih tvrtki, pa se sve pojedinosti mogu doznati od njih. Lp.
Sandra Špoljar
pre 9 godina
Dogovoreno, čekamo povratnu informaciju. Lp.
Sandra Špoljar
pre 9 godina
Poštovani Aleksandre, sve počinje slanjem životopisa i molbe na mail adrese tvrtki. Mi smo u tekstu naveli tri. Ukoliko Vam pozitivno odgovore, pomoći će Vam i u rješavanju dokumenata, jer ćete tada znati u koji grad odnosno tvrtku idete. Dakle, to je taj prvi i najvažniji korak koji rješavate od kuće. Onima koje eventualno odaberu pomoći će i u rješavanju dokumenata. Lp.
Sandra Špoljar
pre 9 godina
Poštovana gđo. Milojević, jedino što Vam možemo savjetovati je da pošaljete životopis i molbu, po mogućnosti na engleskom jeziku, ne neku od, u tekstu, navedenih mail adresa. Ukoliko Vam se jave, reći će Vam daljnje korake. Lp.
Sandra Špoljar
pre 9 godina
Poštovani Obrazovaniji novinaru, u tekstu kojeg navodite radi se o radnim vizama koje je državljanima mnogih zemalja, ne samo onima iz Srbije, BiH i Crne Gore teže dobiti i ne samo na Novi Zeland, već i puno bliže zemlje. Mi smo prenijeli informaciju kako bi tamošnje tvrtke željele sezonske radnike koji bi došli preko turističke vize, koja osigurava boravak otprilike toliko koliko traje i sezona berbe. Lp.