Pre 22 godine seme je dobio iz Dalmacije i zasejao površinu od 0,9 hektara. Od tada do danas nije odustao, a ima planove i naredne godine da poseje.
Iako u devetoj deceniji snage nema kao kada je počeo, Pero Rudonjić od uzgoja lubenice ne odustaje. Na Vučijaku kod Prnjavora (BiH), među prvima se na području ove lokalne zajednice, ali i šire regije, počeo baviti proizvodnjom lubenice.
Pre 22 godine seme je dobio iz Dalmacije i tada je zasejao površinu od 0,9 ha, a nakon što je rod bio veći od očekivanog, odlučio je da nastavi s uzgojem.
Kako nam priča ovaj vredni domaćin, kvalitetno zemljište i dovoljno sunca, osnovni su faktori za kvalitetan rod. Rudonjić sve radi sam. Proizvodi sadni materijal i svu zaštitu primenjuje u plasteniku preko lista, pa sadnice pre nego što budu iznesene na njivu, dobiju prehranu, preparate protiv lisnih vaši, plamenjače, kao i preparat za jačanje korena.
"Čim iznesem na njivu sadnicu, već treći dan vidi se da ona počinje da raste, upravo iz razloga što je prihranu dobila u plasteniku", priča Rudonjić, koji kaže da je godinama zavoleo ovaj posao i ne odustaje.
Bilo je, dodaje, dileme hoće li ove godine nastaviti proizvodnju.
"Ja u jesen kažem vidiš muke sada i neću, ali kada dođe januar, nešto mi ne da mira. I ove godine sin mi nije dao, ja kažem hoću da vidim koliko čaša mogu da napunim za dan i koliko sati i 250 litara je zemlja ona, i ja to uradim za tri i po sata 750 čaša", priča ovaj Prnjavorčanin, koji je i prodao više od 2.000 sadnica lubenice ove godine.
Seća se ranijih godina kada je proizvodio do 40 tona lubenice.
"Nažalost danas je to negde tek jedna tona, ali kvalitet je ostao nepromenjen. Uprkos vlažnom proleću, zreli plodovi su slatki", poručuje ovaj lubeničar.
Za razliku od raniji godina, cena je nešto viša govori Rudonjić, te dodaje da je pored sorti fantazija i romansa, zasejao i nekoliko sadnica somborke.
"Cena viša u odnosu na prethodne godine i ide na ruku proizvođačima. Ove godine prodavao sam po ceni od 1,20 do 1,50 KM (70 do 90 dinra). Kako se sezona bude bližila kraju, tako će i cena da ide na dole", kaže ovaj proizvođač koji je sve prodao na kućnom pragu i svom štandu pored puta.
Svih ovih godina, nije koristio sistem za navodnjavanje.
"Nema potrebe da primenjujem sistem kap po kap za navodnjavanje jer sorte kojima sam godinama veran, fantazija i romansa, to ne zahtevaju", poručuje Rudonjić.
Govori ovaj devedesetogodišnjak, da je radnu snagu danas teško pronaći. Kaže nam Rudonjić, berba i prodaju su najteži.
"Želja mi je da sin preuzme proizvodnju i da se štand na kojem već dve decenije lubenice prodaje, ne zatvori. Da me zdravlje samo posluži i naredne godine, biće i proizvodnje lubenice", poručuje ovaj domaćin.
Tagovi
Autor