Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Otkup voća
  • 04.07.2015. 08:00

Počeo otkup voća, šta je sa cenama?

Voće je i ove godine u Srbiji dobro rodilo, no pojedini proizvođači nezadovoljni su cenama. Šta se može preduzeti da ova oblast ostvari rezultate koje bi realno mogla?

Počeo otkup voća, šta je sa cenama?
1.747
133
0

Voćari u Srbiji uglavnom mogu biti zadovoljni rodom voća ove, kao i prethodnih godina. Proizvodnja voća u Srbiji zauzima 163.000 hektara, a najviše je šljiva, jabuka i malina, ali zastupljene su i druge vrste, i to najčešće one koje su izvozno orjentisane (pored maline to su jabuka, jagoda i kupina) pa i cena zavisi od tržišnih kretanja.

Trenutno ponuđene cene nisu zadovoljile očekivanja pojedinih voćara, ali prema mišljenju stručnjaka, teško se bilo šta i može preduzeti po pitanju kretanja cene, upravo iz razloga što na cene izvozno orijentisanog voća najviše utiču kretanja na tržištu.

Maline trenutno najaktuelnije

Trenutno je najaktuelniji otkup maline, a o otkupnoj ceni tog voća poslednjih se dana mnogo pričalo. Neki malinjaci pretpeli su i velike štete koje im je pre samo nekoliko nedelja doneo grad koji je pogodio pojedina područja, ali i dalje se očekuje da bi ovogodišnji rod magao da nadmaši lanjski. Cena se kreće 200-230 dinara po kilogramu, a prema proračunu malinara, sve ispod 2,3 evra je neprihvatljivo, ako se uzmu u obzir sva potrebna ulaganja. Prema nekim procenama, uzimajući u obzir svetska kretanja, cena maline mogla bi da dostigne i 250-260 dinara za kilogram.

Berba i otkup jagoda su završeni. Na ruskom tržištu završilo je više od 5.000 tona svežih jagoda, dok je ostalo plasirano za potrebe prerade, u hladnjače za zamrzavanje i u fabrike koje su ovo voće pretvorile u kašu i koncentrate. Što se tiče višnje, cene se kreću oko 70-80 dinara za kilogram, dok je prva i ekstra klasa trešanja bila 200 dinara po kilogramu.

Potrebno je mnogo toga menjati

Proizvođača voća u Srbiji ima mnogo, no potrebno je puno toga promeniti kako bi se postigli rezultati koje svi očekuju. Mnogi su stručnjaci saglasni sa stavom da je okupljanje u asocijacije i kalstere ključ budućeg uspeha voćara i njihovih nastupa na domaćem i stranom tržištu.

Samo prošle godine ukupna proizvodnja voća u Srbiji kretala se na nivou od oko 1,14 miliona tona, a to odgovara vrednosti od 410 miliona dolara. Iako je u toj oblasti zabeležen izvoz u vrednosti 660 miliona dinara, to i nije tako impresivna brojka ako se krene od pretpostavke da bi on mogao iznositi čak i do dve mlijarde dolara, ali za takve su rezultate potrebne velike i korenite promene.

Osim udruživanja, u voćarstvu u Srbiji je potrebno poraditi i na sortimentu, njegovoj izmeni i prilagođavanju nekim novim kretanjima, a ne sme se zanemariti ni tehničko - tehnološki progres. Kada bi se uskladili svi navedeni faktori, odnosno, kada bi se pronašla njihova prava ravnoteža, voćarstvo u Srbiji bi imalo mnogo veći prosperitet nego što ga ima danas.


Tagovi

Otkup voća Cene Voćari Maline Višnje Jagode Jabuke Maline Trešnje Klasteri Asocijacije Okupljanje Izvoz Promena sortimenta Tehničko-tehnološki progres Hladnjače