Pretraživanje tekstova
Poljska udruženja povrtara i voćara, nezadovoljna su tim informacijama. Oni tvrde da je u Poljskoj cena maline znatno opala, kao i interesovanje za kupovinu ovog voća po kojem je Poljska poznata, dok se međuvremenu se pomaže Ukrajini da razvije proizvodnju malina, odnosno jača konkurencija na tom već turbulentnom tržištu.
Projekat pomoći za razvoj Ukrajine, koji uključuje obuku zasnivanja voćnjaka i transfer 70.000 sadnica malina, vredan je više 60.000 evra. Pojedine poljske organizacije, udruženja povrtara i voćara, nezadovoljni su tim informacijama.
Oni tvrde da je u Poljskoj cena maline znatno opala, kao i interesovanje za kupovinu ovog voća po kojem je ta zemlja poznata, dok se međuvremenu pomaže Ukrajini da razvije proizvodnju malina, odnosno jača konkurencija na tom već turbulentnom tržištu.
Stručnjaci kažu da je poslednjih godina Ukrajina postala veliki proizvođač malina, takmičeći se s poljskim tržiištem. Cena poljskih malina pada već četiri godine. Najviša otkupna cena bila je 2015. godine s prosečno 1,78 evra (oko 413 dinara) za kilogram maline, već naredne godine pala je na 1,20 evra (141,6 din), u 2017. na 1,02 eura (120,4 din), a ove godine poljski malinari mogu računati samo na cenu od 0,35 do 0,46 evra (41 do 106,2 dinara), navodi Portalspozywczy.pl.
Međutim, vratimo se na projekat s početka priče. U njegovom okviru, poljski partneri će Ukrajincima obezbediti najmanje 70.000 sadnica najboljih sorti malina kao i ekološke proizvode za zaštitu bilja, tehničku opremu i sveobuhvatnu stručnu pomoć u podizanju plantaža.
Objašnjeno je da je subvencija namenjena razvoju mikro i malog poduzetništva među ruralnim stanovništvom na zapadu Ukrajine, a na području voćarstva i hortikulture, u cilju jačanja saradnje poljskih i ukrajinskih farmi.
Tagovi
Poljske maline Cijena maline Ukrajinske maline Jačanje konkurencije
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika,... Više [+]
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika, botanička štampa, osvojila je nagradu za najinovativniju i najeksperimentalniju kolekciju na modnom takmičenju Mittelmoda u Milanu 2017. Uskoro više...