Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zaštita lešnika
  • 17.10.2024. 14:00

Pravi momenat za bakarni tretman u zasadu leske

Ovim tretmanom se smanjuje infektivni potencijal patogena prouzrokovača bakterioznih oboljenja, među kojima je najznačajnija bakteriozna plamenjača leske

Foto: Biljana Ljubisavljević
  • 146
  • 14
  • 0

Na području Kolubarskog okruga zasadi leske se nalaze u fazi obezbojavanja i početka opadanja listova. Kako navode iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja (PIS) proizvođačima se preporučuje sprovođenje tretmana preparatima na bazi bakra. 

Ovim tretmanom se smanjuje infektivni potencijal patogena prouzrokovača bakterioznih oboljenja, među kojima je najznačajnija bakteriozna plamenjača leske (Xanthomonas arboricola pv. corylina). Ovaj patogen prezimljava u zaraženim pupoljcima i rak ranama koje predstavljaju osnovni izvor inokuluma. Prvi simptomi se uočavaju upravo na pupoljcima rano u proleće koji dobijaju mrku boju i ne otvaraju se. Simptomi se registruju i na: lišću, letorastima, stablu, pupoljcima i plodovima. 

Štetna u mladim i starijim zasadima

Kako smo ranije pisali, smatra se da bakteriozna plamenjača ima veći ekonomski značaj u odnosu na sve druge bolesti leske zajedno. Pege na listovima su sitne uglavnom 1-2 mm, uglaste ili nepravilne, vlažne. U početku su žutozelene do tamnozelene boje, a kasnije postaju crvenkasto-braon. Na kraju se lišće suši, ali ostaje na granama.

Prepoznajte bolesti i štetočine na leski koje mogu da dovedu do velikih gubitaka

Veoma je štetna u mladim zasadima leske gde često dolazi do izumiranja biljaka, dok u starijim zasadima dolazi do redukcije lisne mase, uvenuća rodnih grana i grančica što se sve odražava na kvalitet i prinos plodova.

Preporučuje se primena preparata bakra na bazi aktivne materije:

  • bakar-oksid 0,3% ili
  • bakar-oksihlorid 2,2-3 kg/ha ili 
  • bakar-oksihlorid  1,5-2 kg/ha 

Sprovođenje tretmana se preporučuje po završetku sakupljanja plodova i nakon obavljenih mehaničkih mera (uklanjanje obolelih biljnih delova), po suvom vremenu bez vetra i uz utrošak veće količine vode.


Tagovi

Zaštita leske Uzgoj lešnika PIS Bakteriozna plamenjača Plamenjača leske Mere zaštite Preparati na bazi bakra


Autorka

Dinka Bogunović

Više [+]

Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Mladi poljoprivrednik Aleksandar Jelenković iz knjaževačkog sela Vina nastavlja porodičnu tradiciju baveći se stočarstvom. O tome koliko krava gaji na svom imanju i kako izgleda jedan njegov dan čitajte uskoro na našem portalu!