Jagode iz Rumenke namenje su za domaće i tržište Rusije. Očekuje se dobar prinos - 900 grama po živiću. Sorte kleri, džoli i alba potvrdile su kvalitet.
Ovih dana počela je berba jagoda na otvorenom polju. Proizvođači, čiji su usevi izbegli mraz, sneg i grad, mogu se nadati dobrom rodu.
U kompaniji "Intersad" u Rumenki, počeli su prvu ovogodišnju berbu jagoda na otvorenom polju. Na sedam hektara gaje sorte kleri, džoli i alba, koje su u uslovima južne Bačke dale najbolje proizvodne rezultate.
Predstavnik "Intersada" Bojan Mandić kaže da su u potpunosti usvojili savremenu tehnologiju proizvodnje jagode, ali da su ove godine limitirajući faktori proizvodnje - vremenski uslovi:
"Nakon ove hladne zime, i posle hladnog proleća, imali smo sreću da nas je pre tri dana zaobišao led koji je pogodio Rumenku i Kisač. Očekujemo dobre proizvodne rezultate. Počeli smo berbu sorti alba i kleri. Nadamo se da ćemo ove godine po živiću ubrati od 800 do 900 grama".
Stroga kontrola kvaliteta
Jagode iz Rumenke će, pored domaćeg, najverovatnije završiti i na tržištu Rusije. To je bio slučaj i prethodnih godina. Za to je neophodno poštovati sve propisane standarde tamošnje fitosanitarne inspekcije.
Mandić kaže da je oscilacija cene jagode na dnevnom nivou, i da je prosečna višegodišnja otkupna cena po kojoj otkupljuju "Intersadove" jagode oko 1,30 €/kg. Tvrdi da s tom cenom pokrivaju troškove proizvodnje, ali da deo novca pretekne i za investiranje. Konstatuje da je poslednjih godina sve teže pronaći radnike za berbu jagoda, što može biti ograničavajući faktor u proizvodnji.
Mandić: Sve je teže pronaći radnike
U proizvodnji jagode je brz obrt kapitala, jer od sadnje do prve berbe prođe manje od godinu dana. Mandić očekuje da će se u narednim godinama širiti proizvodnja jagoda. Kaže da je prosečna veličina jagodnjaka kod početnika u Srbiji oko pola hektara. Iako postoje dva pristupa u vremenu sadnje, a Mandić kaže da letnjoj daju prioritet u odnosu na prolećnu:
"To ima prednosti pod uslovom da nije kasna letnja sadnja. Prihvatljivo je da to bude do sredine avgusta. Velike su razlike i u kvalitetu sadnice. Od frigo sadnica do umnoženih živića. Sve slabije sadnice moraju da se sade što ranije".
Dodaje da je prolećna sadnja dominantnija na severu, naročito u području Holandije i Nemačke, pošto njima pre dolazi hladnije vreme, pa nemaju toliko sunčanih i toplih dana da bi se razvili novi cvetni pupoljci.
Foto: Bojan Mandić
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autor