Pretraživanje tekstova
Preparati na bazi bakra smeju se koristiti do otvaranja pupoljaka, upozoravaju stručnjaci.
Vreme je za tretiranje koštičavih voćki pretaratima na bazi bakra odnosno tzv. plavo prskanje. Kako napominje stručna savetnica Ivana Tomac Talajić z Uprave za stručnu podršku ravoju poljoprivrede u susednoj Hrvatskoj, tretiranje bresaka, nektarina, kajsija, šljiva, trešanja i višanja bi terbalo uraditi u cilju preventivne zaštite od uzročnika gljivičnih i bakterijskih oboljenja. Konkretno, zbog kovrdžavosti lista breskve i nektarine (Taphrina deformans), šupljikavosti lista (Stigmina carpophilla), paleži cveta i grančica (Monilinia spp.) i bakterijskog raka.
"Pre obavljanja zaštite treba obaviti sanitaciju voćnjaka uklanjanjem bolesnih i oštećenih grančica, grana i mumificiranih plodova unutar krošnje", savetuje.
Mere zaštite treba sprovesti tokom mirnog vremena vremena uz povećani utrošak prskanja jer naglašava, važno je voćke "okupati" sa svih strana, jer uzročnici bolesti i štetočina prezimljavaju na kori, pukotinama i ljuskicama pupoljaka.
Takođe, u cilju suzbijanja prezimljujućih oblika štetočina: štitastih vaši, jaja lisnih vaši i crvenog voćnog pauka preparatu bakra je moguće dodati mineralno ulje ili koristiti gotovu kombinaciju bakra i mineralnog ulja kao što je Modro ulje.
"Preperati na bazi bakra smeju se koristiti do otvaranja pupoljaka!", upozorava.
Da tretiranje sredstvima na bazi bakra zbog moguće fitotoksičnosti treba obaviti u fazi mirovanja vegetacije naglašava i stručna savetnica Tihana Pipinić.
Takođe, kaže, ako zimskim pregledom grančica na pojavu prezimljujućih oblika štetočina (štitaste vaši, jaja lisnih vaši, jaja crvenog pauka) utvrdite prisutnost navedenih, preparatu je moguće dodati sredstvo na osnovi parafinskog ulja (Belo ulje, mineralno svetlo ulje, Ovitex). U tu svrhu, savetuje kao i njena koleginica, moguće je koristiti i gotovu kombinaciju bakra i parafinskog ulja.
Naglašavaju pritom da sredstva za zaštitu bilja treba primenjivati u skladu sa dozvolom poštujući uputstva na etiketi. Korisnik ne sme posjedovati, skladištiti niti primeniti sredstva koja nisu registrovana.
Tagovi
Koštičavo voće Plavo prskanje Zaštita voćki Mirovanje vegetacije Savet
Autorka
Više [+]
Željka je diplomirani agronom sa dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednik je portala Agroklub i donosi najnovije vesti iz sveta poljoprivrede!
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.