Pretraživanje tekstova
Obavlja se dok vegetacija miruje. Osim sanitarne rezidbe, formira se i održava žbun.
Zasadi šipka se sve češće mogu videti u našim krajevima. Ova vrsta se odlikuje velikom otpornošću, a može dobro da uspeva na različitim tipovima zemljišta. Plodovi se koriste kao čaj ili se od njih priprema marmelada koja je veoma cenjena.
Kako bi obezbedili dobar rod krupnih plodova neophodno je da se redovno sprovodi rezidba. Raste u formi žbuna i najčešće se plantažno uzgajaju sorte koje ne zahtevaju armaturu i nemaju trnje što olakšava berbu i druge radove. Može dostići visinu od dva do tri metra. Obično se sade u formi špalira na lokacijama koje su osunčane.
Za rezidbu uvek koristite dezinfikovan, oštar alat i dobre rukavice.
Već posle sadnje izdanci se skraćuju. Kod snažnijih sadnica skraćivanje je na pet, a kod slabijih na dva do tri pupoljka. Obezbedite da je vršni pupoljak na spoljnoj strani kako bi se otvorio i formirao rastresit žbun.
Najpovoljnije vreme je dok vegetacija miruje. U prolećnom terminu radove obaviti krajem februara i početkom marta. Plodovi se formiraju na vrhu jednogodišnjih mladica koje se obrazuju na dvogodišnjoj i trogodišnjoj grani. Kako bi obezbedili dobar rod i krupne plodove potrebno je obaviti sanitarnu rezidbu, ukloniti sve stare izdanke koji su plodonosili.
Pravilnim planiranjem rezidbe usklađuje se rast izdanaka, mladica i formiranje rodnih pupoljaka, cvetanje i obrazovanje plodova. Uklanjaju se svi suvišni i oštećeni izdanci, kao i oni slabiji, tanji, niži. Ne treba dozvoliti zagušenje žbuna, posebno njegove unutrašnjosti.
Žbun treba biti prozračan, da kroz njega prolaze svetlost i obezbeđuje dobra ventilacija. Ostavljeni izdanci se prikrate na visinu oko 2,5 m. Za jak žbun će biti dovoljno 10 do 15 rodnih izdanka.
Kao i kod ostalih voćnih vrsta rezidba može biti sanitarna, u cilju formiranja i održavanja. Obavlja se u rano proleće ili jesen pre kretanja vegetacije.
Kada kod mladog šipka i pogrešite u prve dve ili tri godine ne trebate strahovati, jer će se regenerisati. Naravno, u slučaju da u potpunosti ne uništite sadnicu. Na početku razvoja izdanci se mogu prikratiti oštrije kako bi formirali sferičan oblik žbuna, dok se kasnije ostavljaju duži.
Tagovi
Plantažni uzgoj šipka Rezidba šipka Orezivanje Prozračnost Zasad šipka Žbun
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!