Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Erwinia amylovora
  • 09.04.2025. 07:30

Spašavate dunju od bakteriozne plamenjače? Obavezno uklonite sve obolele delove

"Prilikom rezidbe potrebno je zahvatiti zonu od 30 do 50 centimetara zdravog tkiva ispod vidljivih simptoma na tanjim granama odnosno 50 do 100 na debljim", ističe savetodavac za zaštitu bilja Vladimir Kostić

Spašavate dunju od bakteriozne plamenjače? Obavezno uklonite sve obolele delove
Foto: Jovana Cvetković
  • 111
  • 11
  • 1

Najveće površine pod dunjom u našoj zemlji nalaze se na teritoriji opštine Kraljevo. U selu Tavnik proizvodnja ove jabučaste vrste prostire se na oko 300 hektara gde dominiraju stariji zasadi, sa tendencijom podizanja novih.

Prema izveštaju PSS Kraljevo, u zavisnosti od nadmorske visine dunja se u ovom kraju trenutno nalazi u fenofazi mišjih ušiju do fenofaze zelenih pupoljaka. Proizvođačima se preporučuje redovan obilazak zasada radi utvrđivanja fenofaze kako bi se blagovremeno obavila hemijska zaštita od patogenih bolesti i štetočina.

Ekonomski najznačajnija bolest dunje je bakteriozna plamenjača koju izaziva bakterija Erwinia amylovora. Ovaj patogen pri povoljnim uslovima može izazvati 100% - nu štetu u zasadima, pa je neophodno primeniti određene mere.

"Suzbijanje bakteriozne plamenjače bazira se pre svega na nepesticidnim merama iz razloga što nema dovoljno efikasnih baktericida", ističe savetodavac za zaštitu bilja Vladimir Kostić iz PSS Kraljevo.

Kako dodaje, najznačajnija je mehanička mera uklanjanja obolelih delova biljke, koja se obavlja kako u toku vegetacije, tako i u periodu mirovanja.

Održava se u rak ranama

Ova bakterija se u periodu mirovanja održava u rak ranama koje se uočavaju na jednogodišnjim, dvogodišnjim i višegodičnjim granama, pa čak i na deblu.

"Postoje dva osnovna tipa rak rana. To su determinantni koji se odlikuje jasnom granicom između obolelog i zdravog tkiva u vidu pucanja kore i indeterminantni kod koga nema te granice. Broj bakterija je svakako veći kod indeterminatnog tipa."

Bakterija se održava u rak ranama na granama, pa čak i na deblu
Bakterija se održava u rak ranama na granama, pa čak i na deblu

Aktivne rak rane se mogu prepoznati i početkom proleća kada se u graničnoj zoni obolelog i zdravog tkiva uočava pojava bakterijskog eskudata koji se u povoljnim uslovima obilno stvara i sliva niz grane. Kod oba tipa rak rana, uklanjanje grana sa simptomima bolesti je obavezno.

Kako uklanjati obolele delove?

"Prilikom rezidbe potrebno je zahvatiti zonu od 30 do 50 centimetara zdravog tkiva ispod vidljivih simptoma na tanjim granama odnosno 50 do 100 na debljim", preporučuje naš sagovornik.

Značajno je, kaže, da se prilikom rezidbe obavi dezinfekcija 10%-nim rastvorom natrijum hipohlorita ili 70%-nim rastvorom etil alkohola, a neophodno je izneti obolele grane iz zasada i spaliti ih.

Uklanjaju se i kratke rodne grančice koje se razvijaju na deblu i skeletnim granama kako bi se izbegla mogućnost infekcije koja bi dovela do širenja bakterije u deblo i skeletne grane što može rezultirati propadanjem čitavog stabla.

Obavezno izneti i spaliti sve obolele grane
Obavezno izneti i spaliti sve obolele grane

Pored grana i grančica, uklanjaju se i zaraženi plodovi, jer je utvrđeno da oni mogu biti izvor inokuluma na početku vegetacije. U slučajevima jakih infekcija potrebno je obolela stabla iskrčiti, izneti iz voćnjaka i spaliti. Potrebno je i obratiti pažnju na eventualno prisustvo obolelih biljaka gloga, vatrenog trna i dunjarice u blizini zasada i takođe ih ukloniti.

Primena bakarnih preparata je osnova

"Uklanjanje obolelih biljnih delova značajno je i sa stanovišta nekih fitopatogenih gljiva koje se tokom mirovanja održavaju u obolelim granama. To se prvenstveno misli na rodove Phomopsis sp., Nectria sp., Botryiosphraeria sp", napominje Kostić.

Dunja najveći probirač zemljišta među voćem - kakvo traži?

Značaj primene bakarnih preparata kako u periodu mirovanja, tako i u vegetaciji predstavlja osnovu u zaštiti dunje od prouzrokovača bolesti, a naročito zbog infekcije bakterioznom plamenjačom. Bakarna sredstva se mogu primeniti sve do faze cvetanja, ali i nakon toga, samo u deset puta manjim koncentracijama nego što je to u periodu mirovanja.

"Fenofaza cvetanja dunje je ujedno i najosetljvija faza, a vremenski uslovi koji tenutno vladaju, padavine i visoka relativna vlažnost vazduha mogu stvoriti povoljne uslove za infekciju ekonomski najzačajnijih oboljenja. Stoga se preporučuje blagovremena primena registrovanih preparata kao i pregled zasada", zaključuje ovaj stručnjak.


Tagovi

Bakteriozna plamenjača Vladimir Kostić PSS Kraljevo Bakarna sredstva Rak rane Erwinia amylovora


Autorka

Jovana Cvetković

Više [+]

Dupli master inženjer poljoprivrede iz oblasti ratarstva i fitomedicine. Večno zaljubljena u prirodu, biljnu proizvodnju i fotografiju. Uporna, ambiciozna i velika sanjalica.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

🚜Kažu da se pravi prijatelji poznaju u teškim vremenima, a Lovol 354 je tu za vas kroz svaku brazdu, svaki red i svaku sezonu. 💙 Pogon na sva četiri točka znači da nema odustajanja, a njegova snaga je taman onoliko koliko treba da posao b... Više [+]