Pretraživanje tekstova
Šljivine osice, crna i žuta, uveliko polažu jaja u otvorene cvetove šljiva. Očekuje se jak napad ove štetočine.
Crna šljivina osa (Hoplocampa minuta) i žuta (Hoplocampa flava) koriste toplo vreme i visoke temperature da polažu jaja u čašične listiće cvetova.
Upravo su godine sa višim temperaturama tokom proleća idealne za polaganje jaja i jači napad osica. Za sada, nema naznaka da će temperature tokom njihovog razvoja biti niže, kao što je bio slučaj pre dve godine, kada je hladnije proleće uzrokovalo slabiji napad štetočina.
Iskusni voćari znaju kada bi trebalo da reaguju protiv osica, ali mnogi amateri misle da je dovoljno da se stabla tretiraju bakarnim preparatima i da, posle tog tretmana, nema potrebe za daljim prskanjima, što je pogrešno.
Ako se na tek zametnutom plodiću šljiva, nakon precvetavanja, uoči crna tačkica, to je znak da je osica ušla u plod. Tada je kasno i takvi plodovi će otpasti sa stabala.
Dakle, ključni trenutak za prskanje jeste kada opadne dve trećine čašičnih listića, odnosno, u precvetavanju. Ova godina će biti zahtevna za voćare jer cvetanje je počelo ranije i duže će trajati, upravo zbog viših temperatura ali, pošto je podloga kod šljiva najviše džanarika, cvetanje je neujednačeno i na stablima ima još neotvorenih cvetova.
Problem je što je većina cvetova otvorena i zbog pčela stabla ne bi smela da se tretiraju insekticidima.
Što se tiče zaštite, na tržištu je sužen izbor insekticida za osice tako da bi bilo najbolje da se proizvođači posavetuju sa stručnjacima za zaštitu voća.
Ne bi trebalo da se koriste insekticidi iz grupe neonikotinoida, koji su pre nekoliko godina zabranjeni u evropskim zemljama, pa i kod nas, ali su se prošle godine, pojedini proizvođači odlučili da ih koriste, jer su ih imali na zalihama ili su na druge načine dolazili do njih.
Tagovi
Crna šljivina osa Žuta šljivina osa Neonikotinoidi Džanarika Prskanje šljiva Čašični listići Cvetanje šljiva
Autor
Više [+]
Dipl.inž.poljoprivrede Bojan Kecman specijalizovan je za integralnu i organsku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Takođe se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crvenu ribizlu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
S obzirom na to da je većina voćnih vrsta u fazi mirovanja, neke u fazi bubrenja pupoljaka, savetuje se primena bakarnih preparata i mineralnog ulja kako bi se smanjio infekcioni potencijal biljnih bolesti, štetnih insekata i grinja. Apel v... Više [+]
S obzirom na to da je većina voćnih vrsta u fazi mirovanja, neke u fazi bubrenja pupoljaka, savetuje se primena bakarnih preparata i mineralnog ulja kako bi se smanjio infekcioni potencijal biljnih bolesti, štetnih insekata i grinja. Apel voćarima da ne preskaču ovaj tretman, jer je prethodna zima bila dosta blaga i samim tim uticala na to da patogeni uspešno prezime..