Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Reč struke
  • 24.06.2025. 07:30

Štetočine ugrožavaju breskve i nektarine - posebnu pažnju da obrate izvoznici ovog voća

Štetočine kao što su tripsi, breskvin smotavac ili azijska voćna mušica u određenim zemljama smatraju se karantinskim organizmima, te je njihovo prisustvo razlog za odbijanje pošiljki, upozorava PIS

Štetočine ugrožavaju breskve i nektarine - posebnu pažnju da obrate izvoznici ovog voća
Foto: AK grafika
45
0
0

U našoj zemlji počela je berba ranih sorti bresaka i nektarina, dok su preostale sorte u različitim fazama sazrevanja. U ovom osetljivom periodu, zaštita plodova od štetočina je ključna, naročito za proizvođače koji su orijentisani ka izvozu, navode iz Prognozno izveštajne službe zaštite bilja (PIS).

Visoke dnevne temperature pogoduju razvoju i aktivnosti više opasnih štetočina u breskvicima, koje direktno ugrožavaju kvalitet i tržišnu vrednost plodova:

  • breskvin smotavac – u toku je aktivnost druge generacije. Larve se ubušuju u plodove, čime ih direktno čine neprihvatljivim za tržište,
  • tripsi – prisutni su na plodovima gde ishranom izazivaju oštećenja i sniženje kvaliteta,
  • azijska voćna mušica (Drosophila suzukii) – beleže se kontinuirani ulovi u zasadu. Ova invazivna vrsta polaže jaja unutar plodova, a razvoj larvi može izazvati značajan gubitak roda.

Ugrožavaju prinos i plasman

Kako ističe PIS, sve navedene štetočine napadaju plodove direktno i kao takve mogu ozbiljno ugroziti prinos i plasman, posebno kada su u pitanju izvozni standardi.

Uz vino i deterdžent lako ulovite azijske mušice - ovako napravite klopke

"Podsećamo da se ove štetočine u određenim zemljama smatraju karantinskim organizmima, te je njihovo prisustvo razlog za odbijanje pošiljki", upozorava ova služba.

Preporučuje se upotreba registrovanih insekticida na bazi aktivnih materija cijantraniliprol ili spinetoram ili spinosad.

Dodatne preporuke

U zasadima gde je berba već u toku nije dozvoljena primena hemijskih mera zaštite. Prilikom upotrebe pesticida obavezno poštovati karencu kako bi se očuvala bezbednost plodova za potrošnju.

"Tretmane sprovoditi isključivo registrovanim sredstvima. Korišćenje preparata povučenih iz upotrebe (npr. a.m. hlorpirifos) strogo je zabranjeno i može dovesti do ozbiljnih posledica u izvozu", navodi PIS i dodaju da se zbog visokih dnevnih temperatura preporučuje se primena preparata u večernjim satima, kako bi se postigla puna efikasnost.

Naslovna fotografija: AK grafika/PIS Srbija


Izvori

Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja


Tagovi

PIS Tripsi Breskvin smotavac Azijska voćna mušica Preporuke Zaštita


Autorka

Dinka Bogunović

Više [+]

Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".