Saveti za sadnju i negu sadnica jagode u prvih 20 dana. Za početak se upoznajte sa klasama.
U periodu smo godine kada je idealno vreme za sadnju jagoda za sledeću sezonu. Savršeno je vreme da posadite sadnice na unapred pripremljene gredice, osiguravajući im najbolje uslove za rast i plodonošenje iduće godine.
Važno je obratiti pažnju na rastojanje između sadnica. Možete ih saditi u cik-cak rasporedu ili u jednom redu, u zavisnosti od toga šta vam više odgovara. Cik-cak omogućava bolju iskorišćenost prostora i olakšava pristup prilikom branja plodova, dok jednoredna olakšava održavanje i zalivanje.
Bez obzira na odabrani raspored, važno je obezbediti dovoljno prostora između biljaka kako bi mogle slobodno da rastu i razvijaju se, što će rezultirati bogatijim i zdravijim rodom sledeće godine.
Većina uzgajivača danas se odlučuje za frigo sadnice, jer su se pokazale kao izuzetno pouzdane i efikasne. Omogućavaju brzi početak plodonošenja i fleksibilnost u vremenu sadnje, šta ih čini idealnim izborom.
Dolaze u različitim klasama, koje se određuju prema veličini i kvalitetu sadnica, a glavne klase su:
Korišćenjem frigo sadnica odgovarajuće klase, uzgajivači mogu da optimizuju svoj prinos i postignu visokokvalitetne plodove, prilagođavajući izbor klasa prema svojim potrebama i ciljevima.
Ako su koreni sadnica predugi (duži od 10-15 cm), preporučuje se skraćivanje. To uradite oštrim, sterilisanim makazama tako da korenje ne bude previše savijeno ili ugnječeno prilikom sadnje.
Prethodno možete korenje potopiti u rastvor fungicida ili druge zaštitne supstance koja pomaže u sprečavanju gljivičnih oboljenja i poboljšava ukorenjavanje. Preporučena aktivna materija je propamokarb fosetilat.
Kada sadite, pazite da kruna biljke (mesto gde listovi izlaze iz korena) bude tačno iznad površine zemljišta. Korenje treba da bude pravilno raspoređeno u rupi, bez savijanja ili gužvanja.
Nakon što posadite, odmah ih dobro zalijte kako biste pomogli zemljištu da se slegne oko korena i osigurali dobar kontakt sa zemljištem. Voda treba da bude sobne temperature, a ne hladna.
Prvih nekoliko nedelja nakon sadnje, redovno zalivajte biljke kako bi se ukorenile. Zemljište treba da bude vlažno, ali ne previše. Zalivajte ujutro kako bi se listovi mogli tokom dana da se osuše. Na taj način ćete sprečiti razvoj bolesti. Koristite vodotopiva đubriva na bazi fosfora u odnosu 1:4:1.
Nakon 20-tak dana od sadnje, tretirajte ih mešavinom fundgicida i insketicida. Oni sprečavaju nastanak bolesti i pojavu insekata. Takođe, obratite pažnju na pojavu puževa golaća koji mogu naneti ogromnu štetu mladim sadnicama. Rešite ih posipanjem pužomora između gredica.
Tagovi
Autor