Pretraživanje tekstova
Muva je velika 3,6 do 5 milimetara, crna sa žutim pegama. Krila imaju četiri plavo crne pruge karakteristične za ovu štetočinu. Odrasli oblik pojavljuje se krajem maja i početkom juna.
Trešnjina muva najvažnija je štetočina trešnje i višnje. Uzrokuje "crvljivost" plodova, manju količinu soka kod višanja i tako umanjuje njihovu tržišnu vrednost. Kod ranih sorti trešnje, ovaj insekt nije potrebno suzbijati.
Muva je velika 3,6 do 5 milimetara, crna sa žutim pegama. Krila imaju četiri plavo crne pruge, karakteristične za ovu štetočinu. Odrasli oblik pojavljuje se krajem maja i početkom juna. Ženka odlaže jaja pojedinačno na plodove trešnje ili višnje koji su počeli menjati boju. Ženka polaže jaja ispod epidermisa. Mesto odlaganja jaja na plodu omekša i podložno je truleži. Larve muve žive u unutrašnjosti ploda. Nakon završetka razvoja napuštaju plod, spuštaju se na zemljište i ubušuju se na dubini od nekoliko centimetara. Štete variraju od godine do godine.
Suzbijanje trešnjine muve može se sprovoditi nehemijskim i hemijskim merama zaštite.
Sakupljanje otpalih, zaraženih plodova i obrada tla ispod stabala trešnje može umanjiti napad sledeće sezone.
Deo populacije ove štetočine možemo umanjiti postavljanjem većeg broja žutih lepljivih traka u krošnju (3 - 5 po stablu). Ova metoda je primenljiva u manjim voćnjacima i na okućnicama. Trake treba odstraniti iz krošnje nakon berbe jer privlače mnogobrojne korisne insekte.
Za uspešno hemijsko suzbijanje potrebno je odrediti optimalan rok za primenu insekticida. Rokove tretiranja možemo odrediti na tri načina: pregledom razvoja insekata u tlu, čime određujemo vreme izlaženja odraslih muva, ulovom muva na žutim lepljivim trakama ili pregledom plodova na brojnost i stepen razvoja larvi u njima.
Ako nismo u mogućnosti precizno odrediti optimalni rok tretiranja, tada tretiranje sprovodimo kad 50% plodova počinje da žuti i rumeni.
S obzirom da su rokovi tretiranja blizu berbe, važno je prilikom odabira insekticida voditi računa o propisanim karencama.
Autor: diplomirani inženjer agronomije, Jelena Brkić Terzanović
Tagovi
Trešnjina muva Uzgoj trešnje Uzgoj višnje Larve Žute lepljive trake Suzbijanje štetočina
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!