Pretraživanje tekstova
Na tržištu je veliki izbor preparata. Ozbiljni voćari, sa velikom površinom pod malinom, najviše primenjuju onaj sa najvećim procentom bakra.
Za vreme jeseni, dakle u toku opadanja lišća, kako smo već pisali, potrebno je obaviti zaštitu maline. Taj period može se i odužiti, kakvo je stanje ove godine. Ipak, ne morate čekati da svo lišće opadne, dovoljne su i dve trećine, pa da se pristupi zaštiti, ako to vremenski uslovi dozvole.
Kao i ostale voćne vrste, malina zahteva jesenji fungicidni tretman kako bi se očuvao rodni potencijal i obezbedio kvalitetan i visok prinos, uz primenu svih ostalih agro-tehničkih mera.
Zaštita se obavlja preparatima na bazi bakra. Na tržištu je veliki izbor sredstava pod različitim trgovačkim nazivima u više oblika bakra (bakar - oksid, bakar-oksihlorid, bakar-hidroksid). Neki od trgovačkih naziva su: Bordovska čorba, Cuprozin 35 WG, Nordox 75 WG, Bakarni oksihlorid, Everest, Cuprablau Z i mnogi drugi.
Od svih navedenih Nordox 75 WG ima najveći procenat Cu, pa se uglavnom s njim obezbeđuje i najbolja zaštita, tako da ga ozbiljni voćari, sa velikom površinom pod malinom, najviše i primjenjuju.
Prilikom primene ovih fungicida treba da se poštuju doze preporučene u uputstvu kako je to naveo sam proizvođač, osim ako je u toku vegetacije bilo oboljenja, pa se doza može za određeni procenat i povećati, ali ne preterivati.
Kao što smo više puta pominjali, sredstva na bazi bakra su dozvoljena u organskoj proizvodnji i mogu se koristiti u malinjacima gde je proizvodnja zasnovana po organskom ili integralnom principu.
Jesenja zaštita maline ima za cilj da suzbije prezimljujuće oblike patogena koji su prouzrokovači najznačajnijih bolesti maline, a to su: sušenje izdanaka koju izaziva fitopatogena gljiva, Leptosphaeria coniothyrium, zatim ljubičasta pegavost lastara koju uzrokuje Didymella applanata te smeđa pegavost lista koju izaziva Sphaerulina rubi, ali i druge bolesti.
Osim gljivičnih oboljenja ovi preparati igraju ulogu u sprečavanju i bakterijskih oboljenja na malini, bakterioza. Preporuka je fungicidni tretman obaviti na temperaturi iznad 12oC jer često niske temperature mogu izazvati fitotoksičnost na biljci.
Tagovi
Zaštita maline Jesenji tretman Fungicidi Tretman bakrom Organska proizvodnja
Autorka
Više [+]
Dipl.ing. poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom. Uvek spremna na nove izazove u oblasti agrobiznisa. U stalnom kontaktu sa poljoprivrednim proizvođačima i njihovim problemima proistekla je borba za bolji položaj istih i za borbu agrara uopšte. Iz tog razloga bavi se i agrarnom politikom.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Završen je prvi Šljok Fest u padini nedaleko Pančeva! Saznajte ša se krije iza luckastog naziva u najnovijoj priči koju donosimo iz južnog Banata a koja će biti na našem portalu uskoro. Pozdrav iz dolina Banatske lesne zaravni! :D