Pretraživanje tekstova
Tokom arheoloških iskopavanja, pod ruševinama drevne tvrđave Masada, koja gleda na Mrtvo more, naučnici su pronašli semenje za koje se kasnije utvrdilo da su bile Judejske urmine palme.
Naučnica Sara Salon zajedno sa svojim stručnim timom od 2005. godine pokušava da oživi drevna stabla iz semena starog više od 2.000 godina.
Kako piše Tech explorist, tokom arheoloških iskopavanja, pod ruševinama drevne tvrđave Masada, koja gleda na Mrtvo more, naučnici su pronašli semenje za koje se kasnije utvrdilo da su bile Judejske urmine palme.
"Istražujem lekovita bilja, a kada sam čula za ovo otkriće, morala sam da ga ispitam. Otišla sam do arheologa i predložila sadnju nekih od tih semenki, da vidim hoće li niknuti. U početku mi ih nisu dali i mislili su da sam luda, ali na kraju su pristali", kaže Sara.
Na Aravaskom institutu za zaštitu životne sredine, posadili su neke od semenki i šest nedelja kasnije, pojavili su se mali zeleni izdanci. Stablo koje je niklo nazvali su Metusel (naslovna fotografija).
“Iako smo uspeli da uzgojimo drvo, ono nije davalo ploda. Shvatili smo da su stabla urmine palme pomalo neobična i teška za gajenje. Da bi dobili plod, bilo nam je potrebno i muško i žensko stablo i zbog toga Metusela nije uspeo”, pojašnjava Salon.
Nakon dužeg istraživanja, saznali su za drugog arheologa iz Kjumrana koji je pronašao čitavu grupu semenki urmi, a kako kaže Sara, zahvaljujući tom pronalasku, dobili su i muška i ženska stabla. "Posadili smo još semenki iz kojih smo dobili stabla. Nazvali smo ih kao i prvo po biblijskim imenima. Judit i Hana su ženski, a Uriel, Jona, Boaz, Adam su muški genotipovi."
Naučnici očekuju da će stabla zajedno doneti plod, mada možda neće biti istog ukusa kao što su jeli ljudi u davnim vremenima. "Ženska stabla još uvek nisu procvetala, nadamo se da će se to dogoditi ove godine i da ćemo ubrzo moći da jedemo ukusne urme", dodaje naučnica.
Semenke urmi podnose velike suše, a ove iz davnina pronađene su u sušnom okruženju što je možda jedan od razloga zašto su preživele toliko dugo.
Prema rečima drevnih pisaca, urme iz toga doba bile su dosta slađe i veće i mogle su da se skladište na duže vreme, pa su se zbog toga izvozile u zemlje tadašnjeg Rimskog carstva.
Tagovi
Drevna stabla Sara Salon Judejska urmina palma Biblijska imena Arheološka nalazišta Semenje
Autorka
Više [+]
Lucija je magistar agroekonomije. Voli da istražuje novosti u poljoprivredi.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
U Japanu je zvanično potvrđeno da je registrovano prvo cvetanje japanske trešnje, sakure, omiljenog cveta u Zemlji izlazećeg sunca. Službenici Japanske meteorološke agencije (JMA) pažljivo su kontrolisali proces vegetacije ovog omiljenog ja... Više [+]
U Japanu je zvanično potvrđeno da je registrovano prvo cvetanje japanske trešnje, sakure, omiljenog cveta u Zemlji izlazećeg sunca. Službenici Japanske meteorološke agencije (JMA) pažljivo su kontrolisali proces vegetacije ovog omiljenog japanskog drveta u tokijskom svetilištu Jasukuni i objavili da je na njemu procvetalo više od pet cvetova, koliko je potrebno da bi se proglasio početak svečane sezone. Sakura je vekovima duboko uticala na japansku kulturu i redovno se pronalazi u poeziji i književnosti kao simbol krhkosti životnog ciklusa. JMA prati cvetanje više od 50 „referentnih“ stabala trešnje širom zemlje, od prvog pupoljka do opadanja svih cvetova, koje se očekuje za 10-ak dana. #sakura
Foto: Pixabay