Pošto se u narednom periodu sigurno mogu očekivati razdoblja sa padavinama, sada je pravo vreme da se protiv ljubičaste pegavosti obave tretmani bakarnim preparatima, ali u nešto manjim dozama.
Neuobičajeno dug period praćen visokim temperaturama krajem februara, uzrokovao je raniji početak vegetacije i kod malina. Iako je toplo, vremenski uslovi idealni su za obavljanje agrotehničkih mera u zasadima ovog voća i njihovu pripremu za novi ciklus.
Što se tiče prihrane, stajsko đubrivo ako nije upotrebljeno u jesen, rasipa se oko stabljika. Bilo bi dobro da se frezom unese u zemljište kako bi se brže razgradilo i bilo dostupno korenu voćke. Ako želite visoke prinose, stajnjak bi trebalo da koristimo svake godine i to oko 30 tona po hektaru jer će rod izneti skoro sva hraniva koja su se iz njega razgradila tokom sezone.
U konvencionalnim malinjacima dodaje se i mineralno NPK hranivo. Umesto stajskog đubriva može da se koristi i peletirani stajnjak, u količini od tone do tone i po na jedan hektar, ali je nešto viša cena u odnosu na onaj redovni, razlog za slabije korišćenje.
U borbi protiv bolesti ključno je da se završi rezidba i uklanjanje stabljika koje su rodile u prethodnoj vegetaciji i da se, po dužnom metru, ostave, odnosno za žicu povežu novi izdanci koji će u nastupajućoj sezoni dati rod. Proizvođači ostavljaju, uglavnom, šest do osam stabljika kada je reč o sortama vilamet i miker.
Neki ostavljaju i deset što može da oteža borbu protiv bolesti jer će biti jači sklop i više vlage ali, ako se dobro prihrane i tretiraju tokom godine, rizik od izbijanja zaraza značajno se smanjuje.
Najčešće se u našim zasadima javlja ljubičasta pegavost izdanaka maline, (lat. Dydimella applanata). Ona se manifestuje pegama tamne boje koje ostaju na zaraženim izdancima iz prethodne vegetacije. Takvi izdanci imaju i srebrnaste fleke po sebi tokom zime i moraju se ukloniti. Obično u junu, na listovima se javljaju mrke pege sa žućkastim obodom, koje dovode do nekroze u obliku slova "V".
Infekcija prelazi na bočne lastare, u čijim se pazusima oko pupoljaka javljaju tamne fleke, koje se spajaju, zaraze više lastara, a zatim i celi izdanak. Formirani plodovi zaostaju u razvoju, a u narednoj godini, ako se ostave oboleli izdanci, iz većine pupova uopšte nema rasta lastara. Voćari se često iznenade jer se smanjuje prinos, što nisu očekivali pred berbu.
Pošto se u narednom periodu sigurno mogu očekivati razdoblja sa padavinama, sada je pravo vreme da se protiv ljubičaste pegavosti obave tretmani bakarnim preparatima, ali u nešto manjim dozama jer je već počelo izbijanje listića iz pupoljaka. Dovoljno je kilogram do dva, u zavisnosti od formulacije bakarnog sredstva, na 350 do 400 litara vode, uz dodatak nekog preparata protiv prezimljujućih formi štetočina. Najbolje je belo ulje, u količini dva litra na 100 litara vode.
Tretiranja bakarnim preparatima mogu da se ponavljaju svakih desetak dana, sve do cvetanja, ali i tokom rasta plodova onim sredstvima koja preporuče stručnjaci za zaštitu bilja.
Trebalo bi uvek imati na umu da se omogući stalno "provetravanje" i osvetljenost izdanaka kako bi se smanjilo prisustvo vlage jer je ona ključna za nastajanje bolesti. Spore će rasipanjem, prilikom rezanja i iznošenja starih izdanaka, sigurno da prežive u zemljištu.
Čim krene vegetacija i rast novih iz spavajućih pupova pri dnu izdanka, sve do kraja maja, do visine 15 centimetara iznad zemlje, trebalo bi kidati takve izdanke. U zasadima u kojima se ne obavi ova mera prevelika lisna masa stvoriće povoljnije uslove za izbijanje bolesti.
Tagovi
Autor
Bojan Kecman
pre 1 godinu
Izvini što kasnim. Ridomil nije za didimelu, već za plamenjaču, zato se još širi bolest. Neka uzme Signum, doza je 1.5 do 1.8 kg po hektaru, a karenca sedam dana, ako se ne varam. Neka ponovi dva puta u 15 dana, trebalo bi da se prestane širiti. Može i bakrom, u deset puta manjim dozama od zimskih tretmana. To mu dođe od 30 - 50 grama ili mililitara u 10 litara vode. Mislim da je bolje Signumom, a kad završi s berbom, onda s bakrom. Pozdrav.
Snezana Simic
pre 1 godinu
Postovani,prolecna mi je malina mlada uhvatila je didimela posle grada je ostecena pre petnaest dana zalivena je ridomilom i dalje se siri dali da je prskam bakrom na sedam dana kao sto mi je preporuceno u apoteci i koliko puta je treba prskati ili dok se ne povuce crnilo na liskama i stablu.Hvala