Pretraživanje tekstova
Plodovi inficirani u ranim fazama razvoja se suše i opadaju, dok oni koji su pri zarazi već dostigli krajnu veličinu, ostaju na grani, jezgro im je crno i gorko, pojašnjava savetodavac za zaštitu bilja Tamara Mihailović iz PSSS.
Jedna od najrasprostranjenijih i najštetnijih bolesti oraha, u svetu i kod nas, je siva pegavost (antraknoza) oraha. Prouzrokovač je Gnomonia leptostyla, parazit koji prezimljava u obolelom opalom lišću i rak ranama mladara, pojašnjava savetodavac za zaštitu bilja Tamara Mihailović iz PSSS.
Ističe kako se zaraza ostvaruje kroz prirodne otvore-stome i lenticele, kao i mehanička oštećenja lista, ploda i mladara. U širenju patogena značajnu ulogu imaju i insekti. Razvoju patogena pogoduje prohladno, kišno vreme u proleće i leto. U pojedinim godinama može biti zaraženo do 80 odsto plodova i celokupna lisna masa, kao i svi letorasti.
"Simptomi bolesti se ispoljavaju na svim zeljastim organima biljke odnosno listu, plodu i letorastima", naglasila je Mihailovićeva.
Dodaje da se na listu uočavaju pege sivkaste boje, oivičene smeđim oreolom. Pege su različitog oblika i veličine. Sa razvojem lista pege se šire i spajaju, ponekad zahvatajući celu lisnu ploču. Usled jačeg napada, list se deformiše i opada. Pege na plodu su slične pegama na listu. Kasnije postaju tamnosmeđe do crne, ugnute. Plodovi inficirani u ranim fazama razvoja se suše i opadaju, dok oni koji su pri zarazi već dostigli krajnu veličinu, ostaju na grani, jezgra su im crna i gorka.
Još nije kasno da se obavi drugi tretman protiv orahove muve, evo sa kojim sredstvima
Mere zaštite se sprovode preventivno i tu pre svega spadaju sakupljanje opalog lišća i iznošenje iz zasada ili zaoravanje, zatim odabir otpornih sorti pri sadnji, odstranjivanje letorasta na kojima se uočavaju rak rane i iznošenje iz zasada. Važno je napomenuti da se u periodu mirovanja vegetacije mogu primeniti bakarni preparati.
Tagovi
Gnomonia leptostyla Siva pegavost oraha PSSS Tamara Mihailović Zaštita oraha
Autorka
Više [+]
Karolina je magistrirala agroekonomiju, sa iskustvom u poljoprivredi, a svoje znanje i savete deli sa čitaocima Agrokluba!
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Danas pričamo o BOLESTI POLEGANJA RASADA! Početni simptomi javljaju se na stabaocetu biljaka, blizu supstrata ili zemljišta. Simptomi su u vidu vodenastih pega u prizemnom delu stabla. Ove pege se vremenom povećavaju i šire. Zaraženi deo st... Više [+]
Danas pričamo o BOLESTI POLEGANJA RASADA!
Početni simptomi javljaju se na stabaocetu biljaka, blizu supstrata ili zemljišta. Simptomi su u vidu vodenastih pega u prizemnom delu stabla. Ove pege se vremenom povećavaju i šire.
Zaraženi deo stabla je uvek tanji od zdravog dela, pa biljke poležu - zbog čega je ova bolest poznata po nazivu "poleganje rasada". Biljke u trenucima početne infekcije mogu da izgledaju potpuno normalno - čak i kada biljke polegnu, kratak vremenski period ne gube normalan izgled listova, ali nakon toga vrlo brzo dolazi do odumiranja biljke.
Na obolelim delovima biljaka primećuju se beličasti končići koji se protežu i na površini zemljišta. Iz obolelih biljaka zaraza se brzo širi na zdrave biljke, tako da može doći do potpunog propadanja rasada.
Širenju bolesti poleganja rasada poguduju
✅ prevelika vlažnost zemlišta
✅ velika gustina zasađenih biljaka
✅ slabo provetravanje plastenika
Gajene biljke najosetljivije su U FAZI NICANJA! . U kasnijim fazama mogu se javiti simptomi u prizemnom delu stabla, ali retko kada dolazi do propadanja biljke. Simptomi na starijim biljkama manifestuju se u vidu pega i nekroze na donjem delu stabla, žutila, smanjenog porasta biljke i smanjenog prinosa.
Kako biste zaštitili rasad od bolesti poleganja, savetujemo da primenite sledeće mere:
✅ Obezbedite lakša i ocedita zemljišta, kako ne bi došlo do zadržavanje vode na pojedinim mestima.
✅ Rasađivanje obavite onda kada je najavljeno toplo i vedro vreme u narednih 7 do 10 dana od trenutka sadnje ili setve.
✅ Pravovremeno koristite fungicide za suzbijanje patogena u rasadima.
Pored pravilnog zalivanja i dobre provetrenosti, naši stručnjaci za povrtarstvo savetuju primenu preparata✅ BALB ✅u koncentraciji 0,2%, pre rasađivanja i neposredno posle rasađivanja.