Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Japanska mušmula
  • 20.12.2023. 07:30

Zašto uzgajati japansku mušmulu?

Najbolje joj odgovara blaža klima, jer cveta tokom jeseni. Odaberite kalemljene sadnice, jer će brže stići na rod.

Foto: Depositphotos/usmanmalik965
  • 11.064
  • 559
  • 0

Kod nas poznata kao japanska mušmula (Eriobotrya japonica) vodi poreklo iz Kine odakle je preko Japana dospela u Evropu. I pored naziva mušmula potpuno se razlikuje od domaće mušmule Mespilus germanica.

Može da se uzgaja kao ukrasno drvo, ali i za proizvodnju. Njena prednost je što sazreva veoma rano i predstavlja voće koje se prvo bere. Koriste se sveži plodovi ili se prerađuju u liker, razne džemove ili se pak suše. 

Prilagodljiva voćna vrsta

Zimzeleno je drvo koje naraste do osam metara visine. Krošnja je gusta i kompaktna. Listovi su veliki, kožasti, dostižu dužini do 25 cm. Neugledni cvetovi se javljaju u jesen, dvopolni su i sakupljeni u grozdove. Oprašuju ih insekti, pčele i bumbari, za koje je veoma značajan izvor hrane u jesenjem periodu. Plodovi su dužine do šest centimetara, žutonarandžasto obojeni. Ukus joj je poseban, nešto između limuna, breskve i manga. 

Uspeva na različitim tipovima zemljišta, ali ne podnosi stagnaciju vode, vazdušne bare, doline u kojima se nakuplja hladan vazduh, senku. Takođe ne voli zemljište sa dosta krečnjaka, ali se taj problem može rešiti odabirom odgovarajuće podloge kod kalemljenja. Kada se kalemi na dunju dobija se manje bujno drvo, ali osetljivije na zemljište bogato krečnjakom.

Birajte sunčane lokacije

Najbolje joj odgovara blaža klima, jer cveta tokom jeseni. Zbog toga treba izbegavati područja gde jesen stiže rano i dolazi do naglog pada temperature. Za sadnju birajte osunčana mesta, zaštićena od hladnih, severnih vetrova.

Odaberite kalemljene sadnice, jer će brže stići na rod. Sadnice iz semena treba na prvi plod da čekaju do sedam godina, a problem može biti i preterana bujnost. Mlade biljke se redovno zalivaju i prihranjuju. Kada im se razvije korenov sistem otpornije su na sušu. Dobro reaguje na malčiranje. Od štetočina na japanskoj mušmuli se najčešće javljaju lisne i vunaste vaši.


Tagovi

Japanska mušmula Eriobotrya japonica Ukrasni grm Ukus Cvetanje tokom jeseni


Autorka

Ranka Vojnović

Više [+]

Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.