Pretraživanje tekstova
Trave troše najviše vode u doba cvetanja i oplodnje, a najmanje u prvim fazama rasta. Koju travu koristiti i do koliko centimetara ih pustiti da rastu?
Nepredvidive vremenske prilike - jake oluje, neravnomerno raspodeljene padavine, suša, a koje uzrokuju klimatske promene traže stalna promišljanja o tome kako zaštititi zasade.
U intenzivnim voćnjacima gde je dovoljno padavina i gde je raspored kiše povoljan ili je pak osigurano navodnjavaje, zemljište se u međurednim prostorima zatravljuje detelinsko-travnim smesama. One se biraju u odnosu na klimatske prilike i svojstva zemljišta, navodi prof.dr.sc. Ivo Miljković.
U praski se prema tome koriste različite smese trava i mahunarki kao što je na primer, detelina, a koje služe za akumulaciju azota jer se na njihovom korenju razvijaju kvržice gde žive bakterije koje vežu azot i tako obogaćuju zemljište ovim elementom vrlo potrebnim za rast i rodnost voćaka.
Pored toga, trave svojim gustim korenjem urastu u zemljište, a površinski ga vrlo dobro prekriva te razvija prilično zelene mase. Kako savetuje Miljković, u međurednom prostoru treba je učestalo kositi, odnosno kada naraste od 10 do 15 ili 18 cm te ostaviti na tom mestu da se razgradi. Zbog toga se taj način još naziva sistemom zelenog malča.
Red i uski pojas uz red, desno i levo od voćaka, obrađuje se ili nakon rahljenja zemljišta prska herbicidima da se spreči razvoj korova.
Prednost ovakvog načina održavanja zemljišta je u tome što se nakon kiše može bez teškoća ući mašinama za prskanje protiv bolesti i štetočina. Osim toga, smanjeno je zbijanje zemlje kod učestalog gaženja traktorima i drugim mašinama prilikom prskanja, berbe voća, đubrenja i drugog.
Pri prekomernom vlaženju tla za vreme dužeg kišnog razdoblja suvišna vlaga neće se odraziti nepovoljno na korenje voćaka jer trave troše mnogo vode (transpiriraju) pa se brzo uspostavi stanje povoljne vlažnosti.
Đubrenje se mora sprovoditi redovno, a pritom valja voditi računa o tome da i trava za svoj rast troši, ali i vraća hraniva. Pokošena i ostavljena postupno trune i razgrađuje se te oslobađa hraniva.
Miljković navodi kako je nekada postojao strah od zatravljivanja zemljišta u voćnjacima, jer se smatralo da bi trave mogle prouzrokovati jači uticaj suše na voćke. Pojašnjava kako je poznato da one troše najviše vode u doba cvetanja i oplodnje, a najmanje u prvim fazama rasta. Stoga, ako se kose dok slabo rastu, tada to nije opasno.
Ističe da je istraživanjima ustanovljeno kako u tako održavanom tlu imamo više fiziološki aktivne vlage, nego u obrađivanom jer pokošena trava zatvara pukotine zemljišta, smanjuje njegovo zagrevanje i zbog veće higroskopičnosti veže vlagu, pa tako omogućava bolje upravljanje zemlje vodom.
Međutim, treba znati da taj način održavanja plodnosti zemljišta utiče na pliće prokorenjivanje voćaka pa ga ne treba primeniti u prve dve do tri godine, već kada korenje dublje prodre u tlo.
Tagovi
Zatravljeni voćnjak Zeleni malč Košnja travnjaka Trava u voćnjaku Održavanje voćnjaka Tavno detelinarska smeša
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Karolina Rastija
pre 1 dan
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 3 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 4 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 4 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.