Pretraživanje tekstova
Završava se sezona berbe malina, a ove godine, neočekivano, nije bilo protesta ni barikada, jer su proizvođači i otkupljivači uspeli da postignu dogovor oko akontne otkupne cene.
Završava se sezona berbe malina, a proizvođači su ubrali sorte vilamet i miker, dok polka tek stiže, međutim, nje nema mnogo u užičkom kraju.
Ove godine, neočekivano, nije bilo protesta ni barikada, jer su proizvođači i otkupljivači uspeli da postignu dogovor oko akontne otkupne cene, pa su državni činovnici odahnuli, jer nisu morali da posreduju u pregovorima oko cene "crvenog zlata".
Cena od oko 200 dinara po kilogramu zadovoljila je malinare, ali sada su zabrinuti jer postoji mogućnost sušenje zasada. "Iza nas je poprilično dobra godina. Rod je bio zadovoljavajući, poslužili su nas vremenski uslovi. Očekujem da se i iduće godine cena neće biti niža, a za eventualno povećanje pobrinuće se tržište", ocenio je danas sekretar Saveza Srpska malina, Borko Pavić iz užičkog sela Gorjani.
Međutim, kako navodi, i njega i ostale proizvođače trenutno brine sušenje zasada tog voća. On je dodao da stručnjaci kažu da razlog leži u vremenskim prilikama, ali i prisustvu spoljašnih patogena u kori izadanaka malina. Sa ovim problemom upoznato je i Ministarstvo poljoprivrede koje je stupilo u kontakt sa institutima.
Savez Srpska malina brine o interesima proizvođača iz 14 opština i gradova Zlatiborskog i Moravičkog okruga.
Izvori
Tagovi
Berba malina Otkupna cena Protesti Malinari Užice Srpska malina Borko Pavić Sušenje zasada Rod
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
U 3 koraka do bogate organske bašte
U organskoj bašti možemo ubrati plodove i odmah ih konzumirati bez straha da ćemo naštetiti našem zdravlju sa željom da proizvedete sopstveno, zdravo, ukusno voće i povrć...