Otkidanjem donjih listova može se povećati prinos, a plodovi će biti veći i ukusniji. Proverite kada je pravo vreme za to.
Baštovani se često susreću sa problemom velikih biljaka sa malo ili malim plodovima. Ovo se može dogoditi ako se donji listovi na biljci ne uklone. Primenom ove agrotehničke mere može se povećati prinos, a plodovi će biti krupniji i ukusniji.
Cilj ovog postupka je da se poboljša cirkulacija vazduha oko biljke, spreči razvoj gljivičnih bolesti (kao što su peronospora i pegavost listova), a energija biljke usmeri ka rastu stabljike, korena i budućeg cveta.
Kada početi? Nakon presađivanja paradajza na stalno mesto, najbolje je sačekati da se biljka dobro smesti, razvije korenov sistem i počne da aktivno raste i proizvodi nove listove. Dakle, ne kidajte listove na tek zasađenim biljkama, jer to može dovesti do usporavanja rasta. Ova mera se obično počinje kada se plodovi formiraju i postanu svetlo obojeni.
U tom času možete početi da uklanjate donje listove, posebno one koji su blizu zemlje, požuteli, oštećeni ili slabo razvijeni. Za vreme kiše ili navodnjavanja ostaju vlažne i na njima se javljaju prvi znaci bolesti, posebno peronospore.
Važno je napomenuti da je svako uklanjanje stresno za biljku, pa uklanjajte samo najniže, oštećene ili suvišne listove, i to postepeno, kako je ne biste previše oslabili. Uklanjaju se oni ispod plodne grane, kao i uglavnom dva do tri donja lista tokom jedne nedelje. Sačekajte da se formiraju mladi plodovi pre nego što uklonite lisnatu granu ispod cveta paradajza.
Pažljivo ih otkinite kako ne bi napravili veliku ranu koja bi omogućila lak ulazak uzročnika bolesti i štetočina.
Praksa kaže da bi biljka postigla maksimalan rast, razvoj i prinos mora da formira najmanje 18 listova. Na stablu se prvo pojavljuju pupoljci, a zatim cvetne stabljike i faze plodonošenja. Između njih se formiraju listovi, obično tri.
Kada radite ovu proceduru, vodite računa da jutro bude suvo i sunčano, a izbegavajte kišovito, tmurno vreme ili popodnevnu vrućinu. U suvom vremenu, rane na biljci će brže zarastati i biće manje šanse za infekciju.
Takođe je potrebno reagovati ako primetite žutilo na listovima. Može nastati zbog previše vlage, loše cirkulacije vazduha, promenljivih vremenskih uslova ili lošeg snabdevanja hranljivim materijama. Takve listove je takođe potrebno ukloniti jer pokazuju prve znake raznih bolesti koje se šire i pogađaju celu biljku.
Takođe, uklonite sve listove na kojima primetite da se suše ili jaja štetočina, bez obzira na kom delu biljke se nalaze, kako biste sprečili širenje infekcije.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorka