Mnogi će ovih dana zasukati rukave i pojuriti u baštu. Visoke vrednosti temperatura koje očekujemo narednih dana omogućiće setvu mnogih biljnih vrsta, ali i dalje budite na oprezu.
Polako, ali sigurno zakoračili smo u mart. Visoke vrednosti temperature do 20 stepeni Celzijusa narednih dana će mnoge izmamiti u baštu. Sve je veći izbor povrća koje možemo sejati na otvorenom, ali i dalje treba biti oprezan jer je za neke biljke bolje pričekati da se zemlja još malo ugreje.
Važno je spomenuti da sejanje u povišene gredice može pomoći jer se zemlja brže zagreva.
Biljke koje podnose hladnije vreme i setvu u martu su šargarepa (pazite da zemljište ne bude previše mokro), peršun, spanać, celer, blitva, bob, matovilac, rukola, cvekla, salata, grašak, rotkvice, luk i jari beli luk ukoliko ga niste posejali na jesen.
Krajem meseca, ako je zemlja topla i nema opasnosti od mrazeva u narednih nekoliko dana, možete posaditi rasad kupusa, kelerabe, kelja, raštana. U toplijim područjima od polovine marta se sadi i krompir.
Začinsko bilje koje može ići na otvoreno su mirođija, vlašac, menta, majčina dušica, žalfija.
Od polovine marta do polovine aprila seju se deteline i lucerka. Optimalni termin za setvu crvene deteline je krajem marta.
Dodatni saveti: Pre setve zemljište je potrebno aerisati i po potrebi obogatiti kompostom ili stajskim đubrivom. U područjima s hladnijim noćima korisno je koristiti agril foliju ili malč kako bi se mlade biljke zaštitile. Iako mart može da donese dovoljno padavina, u sušnim periodina važno je osigurati vlagu potrebnu za klijanje.
Povrće poput salate i rotkvice može se sejati u intervalima od dve nedelje kako bi se produžila sezona berbe (sukcesivna setva).
Ukoliko niste do sada, pravo je vreme za setvu biljaka koje ćemo presaditi u maju, a to su paradajz, paprika, patlidžan, krastavci, tikvice, prokelj, kupus, raštan, brokoli, karfiol, bamija, lubenica i dinja kao i začinsko bilje poput bosiljka i origana.
Ako nemate plastenik ili staklenik, posudice sa semenom se mogu pokriti i nekim staklenim ili plastičnim zvonom, pa čak i prozirnom folijom ili celofanom. Ovo je važno jer na taj način osiguravate veću vlažnost i toplotu, u cilju boljeg i bržeg klijanja.
Možete ih sejati u veće posude, pa kasnije pikirati ili ih ostaviti u njima sve dok ne budete presađivali u baštu. Pazite da ih u tom slučaju ne sejete pregusto. Takođe, možete posejati svako sjme posebno u svoju posudu što će vam kasnije olakšati presađivanje.
Dok još nije krenula vegetacija, sada je pravo vreme za sadnju voćki, ukoliko zemljište nije smrznuto i suviše vlažno, kao i presađivanje grmlja i manjih voćki.
Tokom ovog meseca trebalo bi prorediti i presaditi lekovito i začinsko bilje. U ovom mesecu se orezuje voće i žbunasto bilje koje cveta tokom ljeta, a među njima su ruže, hortenzije, perena, kao i živa ograda.
Da li ste krenuli sa setvom u bašti? Pišite nam u komentarima ispod teksta!
Tagovi
Autorka