Sada treba sačuvati barem malo postojeće vlage u zemljištu i popraviti njegovu strukturu. Više je načina kako to učiniti, a ako posejete faceliju, stvar ste rešili jednim potezom
Druga polovina srpnja idealno je vreme za pripremu gredica za jesenju setvu. Najveći razlog je sačuvati barem malo postojeće vlage u zemljištu, tim više što nas očekuje dalja suša. Takođe, potrebno je popraviti strukturu tla na vreme, ali i izbeći obradu u zadnji čas, kada je zemlja pretvrda i nepovoljna za razvoj semena i rasada.
Kako bi sačuvali vlagu, najvažnije je ne prekopavati duboko, dovoljno je prorahliti zemlju 5 do 10 cm, motikom ili vilama. Ako je zbijena i pretvrda, dobro je zalijte i pričekajte dan, dva te onda krenite sa obradom.
Bašta u julu: Evo šta možete sejati i saditi uprkos vrućinama
Dodajte organsku materiju kao što je kompost (idealno je 2-3kg/m2), biljni ostaci i zreo stajnjak (najmanje tri do četiri nedelje pre setve, posebno kod osetljivih kultura kao što su salata, spanać i sl.). Nežno ih ukopajte u gornji sloj, a kako bi zemljište bolje zadržalo vlagu, možete dodati lišće, biougalj ili kokosova vlakna. Ivice gredica blago utisnite kako se zemlja ne bi rasipala.
Malčiranje prazne površine jedan je od ključnih faktora u zadržavanju vlage, zaštite zemljišta od isušivanja i erozije kod jakih letnjih pljuskova, a pritom sprečava rast korova te podstiče mikrobiološku aktivnost na površini, što će biti izuzetno važno kod klijanja i nicanja semena. Na malč možete razvući agrotekstil ili mrežu što će dodatno očuvati vlagu i stvoriti senku i doprineti razvoju korisnih mikroorganizama.
Ako posejete faceliju, dobićete sve navedeno u jednom - zeleni pokrov ćete već krajem avgusta moći ukopati u zemlju.
Naime, ova biljka ako ima dovoljno vlage niče za pet do sedam dana, a za tri do pet nedelja naraste 30-60 cm visine. Već se tada može ukopati u zemljište kao zelenišno đubrivo.
Iako dobro podnosi sušu, dobro će joj doći zalivanje tla pre setve. Seje se plitko, na 1-2 cm dubine, a možete je posejati u redove ili omaške, pa blago pograbljati.
Dakle, u julu je posejte na gredice koje nećete koristiti do septembra. Do kraja avgusta moći ćete da je pokosite ili usitnite. Idealan trenutak za zelenišno đubrenje u tik pre cvetanja, kada se pojave pupoljci. Naime, tada ima najviše zelene mase i hranljivih materija. Još uvek je mlada, meke stabljike, pa se brže razgrađuje u tlu. Budući da je medonosna biljka i oprašivači je obožavaju, možete deo gredice prepustiti njima.
Posle košenja je možete samo ostaviti na površini ili je nakon što se prosušila dan, dva, plitko ukopati u zemlju.
Nakon nedelju, dve, možete krenuti sa setvom ili sadnjom. Tlo će biti rastresitije, bogatije humusom i sa više mikroorganizama.
Da li ste već krenuli u pripremu gredica za jesenju setvu? Kako vi to radite? Podelite svoja iskustva u komentaru ispod teksta.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorka