Krompirova zlatica je najznačajnija štetočina krompira. Postoje biljke koje nam mogu pomoći u njegovoj zaštiti.
Krompir je jedna od poljoprivrednih kultura koja nije zahtevna kao one kojima moramo obezbediti uslove za uzgajanje rasada, ali i on traži itekako mnogo rada, znanja i vremena. Zabluda je da je njegova proizvodnja jednostavna.
Najbolje ga posaditi što ranije, ali treba sačekati da se zemljište zagreje na sedam do 10ºC na dubini od 10 cm. Nikada ne sadite krtole u hladno i prevlažno zemljište, jer može doći do njihovog propadanja. Prema narodnom verovanju, on se sadi kada cveta maslačak. Pre sadnje uklonite sve duge, tanke i bele klice s krtola. One će u zemlji truliti. Klice na krtoli treba da su kratke i debele.
Sadnja se obavlja na mađuredni razmak oko 75 cm (od 60 do 85 cm), dok je razmak u redu od 25 do 35 cm. Krtole je najbolje posaditi na dubinu od pet do osam centimetara.
Najveći problem kod uzgajanja je zlatica krompira. Ova štetočina se javlja svake godine i može imati nekoliko generacija. Odrasli insekti i larve mogu u potpunosti da unište nadzemnu masu. Često su, pored plamenjače, limitirajući faktor u proizvodnji.
Krompirova zlatica brzo razvija otpornost na insekticide - koje mere koristiti?
Veliki broj tretiranja krompira se odnosi na zaštitu od napada zlatice. Razne biljne vrste nam mogu pomoći na prirodan način. One svojim mirisom štite usev.
Neven je lekovita i dekorativna biljka koja svojim mirisom tera zlaticu i druge štetočine, posebno kada procveta. Potrebno je posaditi ga uz usev. Problem može biti što se neven samozasejava i sledeće godine vam bašta može biti puna ove biljke.
Ova cvetnica će nam pomoći u zaštiti. Sadi se pored krompira. U jesen se može zaorati i dodatno će obogatiti zemljište hranjivim i zaštitnim materijama.
Kadifica je izuzetna cvetna vrsta koja će terati štetočine na površini. Ona takođe čisti zemljište od nematoda i drugih organizama. Ne treba je saditi blizu samog krompira, jer mu "otima" hraniva i vodu.
Ova biljka ima oštar miris kamfora, a raste kao korov. Sadi se pored krompira i može da se koristi za pripremanje prirodnih insekticida, jer ima toksični učinak na insekte.
Beli luk, ren i korijander su nezamenjivi zaštitnici useva krompira. Tamo gde je beli luk, opada brojnost zlatice, ali i drugih štetnih vrsta insekata kao što su lisne vaši, razne gusenice. Ren se sadi na krajevima bašte ili polja. On se širi i zauzima prostor, ali smanjuje populaciju štetočina. Korijander svojim jakim i specifičnim mirisom ne odgovara velikom broju štetočina, a ni krompirova zlatica nije izuzetak.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorka