Pored značaja biopesticida u organskoj poljoprivredi njihova primena kao jedne od kompnenti u integralnom sistemu zaštite bilja može značajno da smanji upotrebu konvencionalnih pesticida bez smanjenja prinosa, naglašava stručnjak za zaštitu bilja PSSS Leskovac Mirjana Petrović.
Biološka kontrola je upotreba korisnih organizma u zaštiti bilja. Kako živimo u vremenu intenzivnog traganja za alternativama hemijskog suzbijanja, korisni organizmi u zaštiti bilja dobijaju sve veći značaj. Poslednjih decenija u svetu su uočljivi značajni pomaci u korišćenju grinja, nematoda, gljiva, bakterija, virusa, odnosno bioloških agenasa u biološkoj kontroli, navodi stručnjak za zaštitu bilja Poljoprivredno stručne službe Leskovac Mirjana Petrović.
Od istraživanja i razvoja do procesa uvođenja i komercijalizacije agenasa za biološku kontrolu potreban je dug period i integrisana istraživanja iz brojnih oblasti. Međunarodna organizacija za biološku kontrolu - IOBC promoviše razvoj biološke kontrole i njenu primenu u poljoprivrednoj proizvodnji.
Sredstva dozvoljena u organskoj poljoprivredi su često ograničene efikasnosti, imaju dejstvo kao otrov koji je delotvoran na kontakt i brzo se razgrađuju i na taj način one nasuprot hemijski sintetizovanim sredstvima imaju manji toksični efekat, ali i slabije dejstvo.
Pored značaja biopesticida u organskoj poljoprivredi njihova primena kao jedne od kompnenti u integralnom sistemu zaštite bilja može značajno da smanji upotrebu konvencionalnih pesticida bez smanjenja prinosa, naglašava Petrovićeva.
Biopesticidi deluju na ciljane štetne organizme za razliku od konvencionalnih pesticida koji su širokog spektra koji mogu delovati i na druge organizme kao što su insekti, ptice i sisari. Efikasnost većine sredstava zavisi od stadijuma razvoja štetočine. Dejstvo je zato manje sigurno u odnosu na hemijska sredstva za zaštitu bilja. Redovne kontrole polja su neizbežne, kako bi se odredio optimalan momenat za tretiranje.
Upotreba biopesticida u suštini podrazumeva dobro znanje o samim štetnim organizmima i njihovom životnom ciklusu.
Na primer, kako smo ranije pisali, za suzbijanje bolesti, štetočina i štetnih insekata, rešenje može da se nađe i u upotrebi korisnih biljaka. Kako bi se uspostavio stabilan odnos između korisnih i štetnih organizama u uzgoju, rešenje pitanja zaštite biljaka najbolje bi bilo da se zasniva na primeni prirodnih preparata. Dobre rezultate u praksi pokazali su kopriva, paprika i duvan.
Kako biopesticidi imaju manji rizik nego konvencionalni pesticidi oni generalno zahtevaju manje podataka prilikom registracije. Poređenja radi biopesticidi se mogu registrovati za manje od godinu dana, dok je za konvencionalne preparate potrebno u proseku više od tri godine.
Kako biopesticidi zahtevaju manje podataka prilikom registracije, oni tokom primene zahtevaju rigoroznu kontrolu u smislu toksičnosti, degradacije kao i efekata na ljudsko zdravlje i životnu sredinu, ističe leskovački stručnjak.
Izvori
Tagovi
Autorka
Boban Simovic
pre 4 godine
Poštovana, gde se mogu kupiti gotovi biopesticidi u Srbiji? Unapred hvala !