Ova vodenica nadaleko je poznata po tome da kupci mogu da pazare brašno i kada domaćin vodeničar nije tu.
"Zbog nedostatka vode, ne vršim uslužno mlevenje žita do daljnjeg." Ovo je natpis na vratima koji zatiču svi koji ovih dana dolaze da samelju žito i kupe brašno u vodenici Dragana Živanovića iz Zlatarića kod Valjeva.
Suša i smanjen nivo vode u rekama uslovili su da vodenice u valjevskom kraju prestaju sa radom. To je slučaj i sa Draganovom. On je zbog nedostatka vode prestao da melje žito.
"Rad vodenice zavisi od prirode. Ove godine suša je potrajala duže nego inače, a ni tokom zime nije bilo snega. Nivo vode u koritu opadao je iz dana u dan i sada je već došlo do toga da vodenica ne može da radi", priča Živanović za Agroklub.
I pored prirodne nedaće koja otežava rad, Dragan čini sve da vodenica povremeno radi.
"Pokušavam nešto sa ustavom, kako mi to kažemo, da prikupim određenu količinu vode u branu koju imam i gde može dosta vode da se akumulira. Tako prikupljam vodu, pa pustim jedno vreme da malo meljem, da koliko toliko održim proizvodnju."
Sa iskustvom vodeničara od tri i po decenije, navikao je da se prilagođava ćudima prirode.
"Znam da leti može biti suše, pa sam na vreme napravio određene količine zaliha brašna. Sada možemo samo da gledamo u nebo i da se molimo da ovo ne potraje i da vodenica proradi", nada se naš sagovornik.
Da li vodenica "Kamenica" u Marinoj Kutini zaista ima čudesnu moć?
Priseća se da je i 2012. godina bila sa malo padavina, pa je u rekama bio nizak vodostaj.
"Čitao sam o vodama i tim podzemnim jezerima koja nastaju na dubinama od 15 do 20 metara, ali ona nastaju od snežnih padavina, ne od kiše. Kad padne sneg i kad se topi polako, to odlazi u zemlju u te akumulacije i odatle imamo izvore i vodu za bunare."
Ako nema zimi snega, bunari presušuju negde u oktobru ili novembru. Sada su, kaže Dragan, prazni već u julu i avgustu. Mali vodotokovi u okolini vodenice su već presušili, a lokalno stanovništvo nema vode za stoku.
"Kamenica je presušila, Bukovica, sve te male rečice. Skoro sam išao ka Taorskim vrelima i video da su na tri mesta presušile česme, suve su cevi, a to je planinski predeo. A šta da radimo, to je viša sila."
Ipak, ne sedi skrštenih ruku dok čeka kišu i vodostaj koji će obezbediti da vodenični kamen ponovo radi.
"Sada remontujem, ima tu posla oko ustave i kamenja dok nema vode, ali ja bih ipak više voleo da bude vode i da i te remonte radim, nego ovako da vodenica stoji. Uvek ima onih koji svraćaju ili da kupe brašno ili da vide vodenicu i voleo bih da bar jedan kamen melje, da ti koji dolaze prvi put vide kako to izgleda", kaže ovaj vodeničar.
Gleda Dragan u nebo i prati prognoze, nadajući se kiši koja bi bila spasonosna.
"Ovde ne treba puno kiše, ovo je živa voda. Reka Obnica brzo krene da teče i voleo bih da se to što pre desi. Nije do nas, do prirode je."
Inače, ova vodenica nadaleko je poznata po tome što kupci mogu da pazare brašno i kada domaćin vodeničar nije tu. Cena je napisana, brašno razmereno. Nikada niko nije otišao, a da nije platio. Dragan ima i dve poruke kojima se vodi kroz život: "Život i poverenje samo se jednom gube" i "Poštenje i poverenje žive u vodenici".
To su i nazivi dve knjige koje je Dragan objavio i u kojima je preneo utiske mnogobrojnih kupaca i gostiju iz celoga sveta.
Naslovna fotografija: AK grafika (foto:Sanja Dovečer)
Foto prilog
Tagovi
Autorka