Za sve koji žele uzgajati biljke, ali žive u stanu i imaju mali balkon pa misle da je to neizvodljivo, studenti Agromediteranskog fakulteta u Mostaru ponudili su rešenje. Pročitajte detaljan postupak.
Studenti master studija sa Agromediteranskog fakulteta, Univerziteta "Džemal Bijedić", u Mostaru su u sklopu predmeta Urbana poljoprivreda, osmislili projekat pod nazivom "Zeleni zid". U njegovoj realizaciji su učestvovali doc. dr. Alisa Hadžiabulić i njeni studenti; Maida Šafro, Lejla Behrem, Anis Mrgan, Amar Bajrović, Muhamed Garib, Lejla Begić i Mirza Kovačić.
Na ovu ideju došli su shvativši da postoji mnogo otpada koji bi recikliranjem našao novu svrhu i postao koristan, a s druge strane su primetili potrebu za rešenjem za urbane stanovnike, koji uprkos želji za svojim biljkama, nemaju prostora za iste.
"Ovim projektom cilj nam je da podignemo svest ljudi o tome kako nekad plastični materijal ne treba da završi u prirodi, već može da bude veoma koristan u našem svakodnevnom životu, a samo jedan od primera je ovaj naš zeleni zid. Baštovanstvo više nije rezervisano samo za ljude sa baštom/vrtom, nego i za urbane stanovnike koji su ukrasne biljke na svojim balkonima zamenili saksijama punim lekovitog i začinskog bilja i crvenim plodovima ljutih papričica. Zeleni zidovi su odlično rešenje za sve one koji žele imati vrt, a ne mogu jer im nedostaje prostora. Zdravu, svežu i ukusnu hranu možemo uzgajati i u sopstvenoj bašti pa čak i ako se radi o malom prostoru", naveli su učesnici projekta.
"Zero Waste" - kako da malim koracima smanjimo svakodnevnu količinu otpada
Ono što je važno kod balkonske bašte jeste pozicija biljaka u odnosu na sunce. Ukoliko je on na sunčanoj strani, tu se sade povrtne bijke i bobičasto voće jer je njima potrebno minimalno šest sati izloženosti suncu. Na balkonima koji nisu na sunčanoj strani, najbolje je uzgajati lisnato povrće poput; salate, blitve, rukole, čak i začinsko bilje kao što su; vlašac, peršun, celer, bosiljak, i druge, odnosno, one koje ne podnose visoke temperature. Najbolji izbor za zeleni zid je svakako južna i jugozapadna strana terase.
Za realizaciju ove ideje, studentima su poslužili: plastične boce, drvena ploča, creva (debljine 5mm i prečnika od 3cm), šrafovi, makaze, papir, skalpel, nož, sveća, akvarijumska pumpa za vodu (jačine 3W), električni tajmer, posuda za vodu (plastična boca od 5l), ekspandirana glina, biljke (lekovito, ukrasno bilje, voće i povrće).
Zatim su nam objasnili i način na koji su napravili "zeleni zid" pa hajde da po uzoru na njih, pokušamo i sami napraviti nešto slično.
Zelene zidove nazivaju i prozorima u prirodu jer imaju sveobuhvatno delovanje na gradsku sredinu. Neke od dobrobiti su te da štite zgrade od spoljašnjih uslova, obogaćuju vazduh kiseonikom, pročišćavaju ga, te snižavaju temperaturu zgrade i okoline. Ovo idejno rešnje, prema nekim procenama, moglo bi potencijalno da utiče na smanjenje zagađenja i smoga u gradovima.
Tagovi
Autorka