Pretraživanje tekstova
Finansiraće se kroz poljoprivredni rezervni fond EU-ovog programa poljoprivrednih subvencija, u okviru ZPP-a.
Evropska unija priprema 100 miliona evra naknade za poljoprivrednike u državama koje graniče s Ukrajinom te planira da uvede ograničenja na uvoz ukrajinskih žitarica.
Nakon što su Poljska i Mađarska zabranile uvoz žitarica i određenih poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine, a Rumunija, Bugarska i Slovačka najavile slične poteze, Brisel je popustio pod pritiskom. Rešenje vidi u finansijskoj pomoći agraru tih pet zemalja.
Kako znamo, kroz njih prolaze tranzitne rute, no roba često ostaje u njima te prema tvrdnjama farmera, ruši domaće cene žitarica i drugih proizvoda.
"Predstavićemo drugi paket finansijske podrške od 100 miliona evra i stopu sufinansiranja od 200 odsto za pogođene poljoprivrednike, kao deo zajedničkog evropskog pristupa", stoji u pismu predsednice Evropske komisije, Ursule fon der Lajen.
Prvi paket od 56 miliona evra za pomoć Poljskoj, Bugarskoj i Rumuniji dogovorile su države članice krajem marta, a finansiraće se kroz poljoprivredni rezervni fond EU-ovog programa poljoprivrednih subvencija, u okviru Zajedničke poljoprivredne politike.
Krizna rezerva: Sa 56 miliona evra spašavaju poljoprivrednike pogođene ukrajinskim žitaricama
Prema rečima visokog zvaničnika Komisije, neke su se države članice žalile na poslednjem samitu EU-a da prvi paket nije bio dovoljna kompenzacija za gubitke koje su poljoprivrednici pretrpeli, i to ne samo iz zemalja susednih Ukrajini nego i drugih, piše Euractiv.
"Predsednica Komisije smatra da one zemlje koje podupiru Ukrajinu u ovoj teškoj situaciji ne bi trebalo da pate. Stoga smo odlučili da usvojimo dopunsku odluku", otkrio je visoki zvaničnik.
Kao i prvi paket, ova dodatna podrška finansiraće se iz rezervnog poljoprivrednog fonda ZPP-a, koji ima finansijsku omotnicu od 450 miliona evra godišnje.
Takođe, Komisija je saopštila i da će preduzeti hitne "preventivne mere" za pšenicu, kukuruz, seme suncokreta i uljane repice koji će moći ući u navedenih pet zemalja samo ako su namenjene izvozu u druge zemlje EU ili izvan nje. Mera bi trebalo da traje do kraja juna.
Osim toga, EK koja nadzire trgovinsku politiku za svih 27 članica EU, planira istragu o tome jesu li potrebne mere za druge osetljive proizvode.
Tagovi
Uvoz iz Ukrajine Ukrajinske žitarice Krizna rezerva Pomoć poljoprivrednicima Paket pomoći Ursula fon der Lajen
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Danas pričamo o BOLESTI POLEGANJA RASADA! Početni simptomi javljaju se na stabaocetu biljaka, blizu supstrata ili zemljišta. Simptomi su u vidu vodenastih pega u prizemnom delu stabla. Ove pege se vremenom povećavaju i šire. Zaraženi deo st... Više [+]
Danas pričamo o BOLESTI POLEGANJA RASADA!
Početni simptomi javljaju se na stabaocetu biljaka, blizu supstrata ili zemljišta. Simptomi su u vidu vodenastih pega u prizemnom delu stabla. Ove pege se vremenom povećavaju i šire.
Zaraženi deo stabla je uvek tanji od zdravog dela, pa biljke poležu - zbog čega je ova bolest poznata po nazivu "poleganje rasada". Biljke u trenucima početne infekcije mogu da izgledaju potpuno normalno - čak i kada biljke polegnu, kratak vremenski period ne gube normalan izgled listova, ali nakon toga vrlo brzo dolazi do odumiranja biljke.
Na obolelim delovima biljaka primećuju se beličasti končići koji se protežu i na površini zemljišta. Iz obolelih biljaka zaraza se brzo širi na zdrave biljke, tako da može doći do potpunog propadanja rasada.
Širenju bolesti poleganja rasada poguduju
✅ prevelika vlažnost zemlišta
✅ velika gustina zasađenih biljaka
✅ slabo provetravanje plastenika
Gajene biljke najosetljivije su U FAZI NICANJA! . U kasnijim fazama mogu se javiti simptomi u prizemnom delu stabla, ali retko kada dolazi do propadanja biljke. Simptomi na starijim biljkama manifestuju se u vidu pega i nekroze na donjem delu stabla, žutila, smanjenog porasta biljke i smanjenog prinosa.
Kako biste zaštitili rasad od bolesti poleganja, savetujemo da primenite sledeće mere:
✅ Obezbedite lakša i ocedita zemljišta, kako ne bi došlo do zadržavanje vode na pojedinim mestima.
✅ Rasađivanje obavite onda kada je najavljeno toplo i vedro vreme u narednih 7 do 10 dana od trenutka sadnje ili setve.
✅ Pravovremeno koristite fungicide za suzbijanje patogena u rasadima.
Pored pravilnog zalivanja i dobre provetrenosti, naši stručnjaci za povrtarstvo savetuju primenu preparata✅ BALB ✅u koncentraciji 0,2%, pre rasađivanja i neposredno posle rasađivanja.