Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Pogled u prošlost
  • 04.05.2025. 14:00

Kad procveta Đurđevak: Mirišljavi cvet gorkog ukusa, ali i odličan pokrivač tla

Voli muljevita ili peskovita zemljišta, prija mu šuma, naročito hrastova, šikara i planinska livada do 1.500 metara nadmorske visine.

Kad procveta Đurđevak: Mirišljavi cvet gorkog ukusa, ali i odličan pokrivač tla
Foto: Shutterstock/Lewis Pidoux
182
75
0

Đurđevak (Convallaria majalis) je biljka mirisne bele cvasti sa mnogo sitnih zvonastih cvetića i tamnozelenog kopljastog lista. Uspeva i na manje plodnim mestima, u senci, zahvaljujući korenu – rizomu, koji se širi tako da biljka odlično pokriva tlo. Voli topla leta, muljevita ili peskovita zemljišta, prija mu šuma, naročito hrastova, šikara i planinska livada do 1.500 metara nadmorske visine.

U nauci, đurđevak sam predstavlja jednu biljnu porodicu. Poreklom je iz Evrope, međutim, podvrste se pojavljuju u Japanu, jugoistočnoj Aziji i istočnom delu SAD. Listovi i cvetovi đurđevka sadrže eterično ulje, saponine, smole, organske kiseline i šećere, koji kada se prerade na pravilan način imaju korisna svojstva. Osim njih, ova biljka sadrži otrovne glikozide i alkaloide koji mogu biti opasni po zdravlje.

Leči mnoge bolesti?

Cela biljka je izuzetno gorkog ukusa zbog srčanih glikozida (kardenoida). Ima značajna lekovita dejstva, a još veće moći pripisuju mu skoro svi evropski narodi, verujući da leči paralizu, živce, različita zapaljenja i bolove. Cvetovi, potopljeni u jak alkohol ili votku, smatrali su se preventivom od svake zarazne bolesti, a danas se iz njih izvlači sastojak lekova protiv epilepsije.

Plod đurđevka je crvena bobica, ali, sva pažnja i sva verovanja poljoprivrednika i pesnika o ovoj biljci usmerena su na cvet.

Plod đurđevka je crvena bobica (foto: Shutterstock/meiningi)

Doba kad cveta, a to je oko velikog praznika Đurđevdana (6. maj), obiluje narodnim običajima počevši od ritualnog kupanja žena i devojaka u vodi u kojoj je potopljen đurđevak, pa do ukrašavanja stola, ulaznih vrata i svakog raspoloživog prostora belim mirisnim cvetićima. Simbolizuje sreću, čistotu, zdravlje i ljubav.

Venac od đurđevka - da prizove suđenog

Svi evropski narodi imaju verovanja o đurđevku. Kod antičkih Grka, smatralo se da je nikao na mestu gde je zastala Artemida, boginja lova. Rimljani su ga pripisivali Maji, boginji proleća – onoj po kojoj je maj mesec dobio ime. Skandinavski i germanski narodi brali su đurđevak u čast boginje jutarnjeg rumenila. Englezi i Irci veruju da se od đurđevka prave kreveti za vilinsku decu.

Francuzi su imali festival đurđevka na kome učestvuju sve devojčice i dečaci koji prvo beru cveće, a kad uvene, bacaju ga u vatru. Miris đurđevka prvi put je pretvoren u parfem upravo u Francuskoj, a i danas se koristi za iste svrhe.

Kako smo se nekad lečili? Jedna biljka ne štiti samo od bolesti

Srbi i drugi slovenski narodi veruju da devojka treba sama da oplete venac od đurđevka i nosi ga na glavi kako bi time dozvala suđenika, to jest budućeg muža. Takođe postoji verovanje da đurđevak najbolje raste tamo gde su vile igrale – a ko je kvalifikovaniji za ljubav i zavođenje od vila? Ovaj cvet, po opštepoznatom verovanju, donosi sreću u kući, ljubavi i braku, zato se nekad širom Evrope obavezno koristio za pravljenje nevestinskih buketa i ukrašavanje svatova.

Staro, neobično verovanje

Bolje obavešteni istoričari tvrde da je imao i sasvim praktičnu funkciju, s obzirom da se nekada ljudi – ni na selu ni u gradu – nisu suviše često kupali, pa je snažan miris đurđevka služio da maskira ovu činjenicu. Inače, ovu biljku prati i jedno neobično, a vrlo rasprostranjeno i staro verovanje: kome ne prija miris đurđevka, taj ima (ili će imati) problem s plodnošću. Zato su momci i devojke hvalile miris omiljenog belog cveta, niko ne bi ni u šali rekao da mu se ne sviđa.

Đurđevak je opevan u pesmama, narodnim i umetničkim ("kome sada moja draga na đurđevak miriše"). Pisali su o njemu Prežihov Voranc, Onore de Balzak i drugi pisci. Narodna imena – đurđica, šmarnica, bokarić, biserni cvijet, baber, zvonček, prebelika, gumbelija, dragoljica, majsko zvono, gospine suze i druga – ukazuju koliko je omiljen bio i ostao.


Tagovi

Convallaria majalis Crvena bobica Plod Miris Verovanje


Autorka

Gordana Perunović Fijat

Više [+]

Diplomirana pravnica, novinarka, autorka tri romana i pesnikinja u ilegali. Sarađivala je sa redakcijama glasila Republika, Helsinška povelja i sa većim brojem portala. Posebno interesovanje pokazuje za život žena na selu. Vodi rubriku "Kikindski nostalgični život" za "Kikindske".

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Hyalopterus pruni na šljivi! Ukoliko primetite kolonije ovih lisnih vaši primenite neki od registrovanih preparata na bazi acetamiprida, cipermetrina, deltametrina ili flonikamida. Lisne vaši sisaju biljne sokove što uzrokuje hlorozu, kasni... Više [+]