Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Pčelarstvo
  • 31.08.2024. 14:00
  • Pčinjski okrug, Vranje

Kako iskusni pčelar Jovica Mitić suzbija varou? Ljutom paprikom!

Foto: Gordana Nastić
  • 273
  • 94
  • 0

Pčelar Jovica Mitić iz sela Beli Breg kod Vranja ovih dana ima pune ruke posla oko vrcanja livadskog i šumskog meda na pčelinjaku koji broji oko 80 pčelinjih društava. Iako je ogroman posao pred njim, sve radi polako, sa uživanjem i uz pomoć svoje porodice. Dok vadi nastavke detaljno pregleda i svaku košnicu kako nijedno pčelinje društvo ne bi ostavio bez dovoljno hrane za zimu.

Gleda da svakome ostavi oko 12 kilograma meda s tim što će im pre zime dodati još i šećerne pogačice. Posebno vodi računa da njegove pčele ne napadne varoa. Kaže da se protiv nje uspešno bori otkako je počeo da primenjuje cake koje je naučio od svog prijatelja pčelara koji ima oko 500 košnica. Zbog toga je u poslednjih osam godina svoje pčele počeo da dimi samo dva puta mitakom, i to u septembru mesecu.

"Stavim po tri kapi na karton i to izdimim. Ukoliko primetim da varoe ima još uvek onda obavim i treće", priča Mitić.

Cake iskusnih pčelara

Ima on još jedan pouzdan način. Od marta, pa do sredine septembra, na svakih 10 do 15 dana, ujutru pre nego što izađu pčele, na njihove letove stavi po pola kašičice ljute tucane papričice. Tako svaka pčela koja izađe obavezno na krilima ponese tucanu papriku koja je štiti od varoe, dok jedan njen deo i unesu u samu košnicu.

"Zahvaljući ovoj metodi procenat oboljevanja pčela od varoe sveo sam na najmanju moguću meru."

Mitić: Borba za kvalitetan med

Njegov kolega Žika Nedeljković dodaje da je prošle godine zbog varoe imao 20 odsto gubitaka u svojoj pčelinjoj zajednici. Kaže da su najviše nastradala ona pčelinja društva koja su činila kičmu njegovog pčelinjaka. U borbi protiv ove opake bolesti, poput drugih pčelara, koristi sredstva koja može da nađe na domaćem tržištu, apitand letvice, superstrip, mitake i mravlje kiseline, a koja daju rezultate.

Oksalna kiselina u borbi protiv varoe bezbedna za pčele i pčelare

Zato je pre mesec dana krenuo ponovo u borbu protiv varoe mitakom. Trenutno se u njegovim košnicama nalaze herbostrip trake, a posle njihovog dejstva opet će upotrebiti mitaku. U novembru ili decembru, kada temperature budu ispod osam stepeni Celzijusovih, odnosno dva stepena iznad nule, tretiraće ih i oksalnom kiselinom.

Kako prepoznati varou?

Savetodavac za stočarstvo u vranjskoj PSSS Ivica Tomić ističe da se usled varoe promene u pčelinjoj zajednici zapažaju tek kada je napadnut veliki broj odraslih pčela. Napadnute pčele su veoma uznemirene, brzo se kreću po saću, vrte se u krug, izlaze na poletaljku i tu uginu.

Oštećene pčele kraće žive, a odrasle koje su se izlegle iz zaraženog legla su sitne. Krila i noge su im nepravilno razvijeni, a trutovi ne mogu da oplode maticu. Larve pčele napadnute krpeljom mogu da izađu iz ćelije i padnu na podnjaču u košnici. Na poklopljnom leglu vide se nepravilne rupice na poklopcima, a poklopci su nabrani.

Važno je uočiti varou na vreme 

"Stavljanjem plastične folije ili belog čvrstog kartona na podnjaču ispod zimskog klubeta radi se kontrola na prisustvo varoe. Posle prvog izleta pčela iz košnice treba izvući foliju ili karton i proveriti da li ima mrtvih varoa, a ako se one nađu, treba sprovesti i tretiranje", kaže Tomić.

Apitehnički postupci za suzbijanje

Za suzbijanje varoe, prema njegovim rečima, primenjuju se apitehnički postupci kao što su biološke metode i hemijska sredstva (akaricidi). Biološkim metodama suzbijanja varoe postiže se dobar uspeh stavljanjem okvira građevnjaka, izrezivanjem zaraženog trutovskog legla, uklanjanjem okvira sa zaraženim leglom i prihranjivanjem pčelinjeg društva i zamenom matica. Prethodno se matica stavlja u kavez dok se leglo ne izleči.

"Ipak, najsigurniji način suzbijanja varoe sprovodi se hemijskim sredstvima. Po načinu dejstva delimo ih na preparate za zadimljavanje, raspršivanje i isparavanje."

Priprema za zimu: Suočavanje sa varoom, osiguranje hrane i zaštita košnica

Ističe da su od preparata za zadimljavanje najpozantije tablete sa aktivnom materijom malation i tadion za upotrebu u dimilici. U upotrebi su i dimni listići, ali je njihovo dejstvo kratko i nije rezidualno kao kod sistematičnog i kontaktnog tretiranja. Preparati i hemikalije mogu da se ubacuju u košnice po pčelama i okvirima pomoću prskalica ili rasprskivača u vidu fine izmaglice.

Preparati za raspršivanje slabije deluju ako je spoljašnja temperatura vazduha niža, ako ima poklopljenog legla ili preparati nemaju odgovarajuću aktivnu materiju. Oni za isparavanje mogu se brzo i lako primeniti, a da se pri tom pčelinje društvo ne uznemiri. Mravlja kiselina može delovati na poklopljeno leglo, ako se pravilno primeni i upotrebljava se van pašne sezone, nema velikog uticaja na zagađenje meda. Primenjuje se tako što se natopljena pamučna traka u obliku fitilja ostavlja u košnici 28 dana.


Tagovi

Suzbijanje varoe Zaštita pčela Prepoznavanje varoe Ljuta paprika za varou Jovica Mitić Ivica Tomić


Autorka

Gordana Nastić

Više [+]

Dugogodišnja novinarka koja je zanat pekla na tekstovima iz oblasti poljoprivrede. U potrazi za novim temama rado obilazi poljoprivredna gazdinstva, ustanove, polja, voćnjake, sajmove.