Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Suzbijanje varoe
  • 09.11.2024. 16:00

Oksalna kiselina u borbi protiv varoe - kako?

Zimsko tretiranje pčela oksalnom kiselinom primenjuje se kada u košnici nema pčelinjeg legla, a tretman se ne sme ponavljati.

Foto: Shutterstock/Olga Pinegina
  • 210
  • 27
  • 0

Oksalna kiselina je organsko jedinjenje koje se javlja u obliku dihidrata, sadrži vodu, a u pčelarstvu se koristi za tretman pčela protiv parazita varoe - pčelinjeg krpelja. Na tržištu se nalazi veliki broj sintetičkih sredstava za tretman pčela protiv varoe, ali je prednost oksalne kiseline njen ekološki (organski) status, kaže savetodavac u PSSS Igor Petrović.

Kako pojašnjava, tretman pčela ovom kiselinom može se sprovesti na dva načina. Prvi je direktnim nakapavanjem rastvora šećernog sirupa i dihidrata oksalne kiseline. Drugi način je putem sublimacije - proces transformacije oksalne kiseline iz čvrstog u gasovito agregatno stanje.

"U poslednje vreme na tržištu se pojavljuju i silikonske trake sa oksalnom kiselinom koje se mogu koristiti dva puta u toku godine, čak i u periodu paše. Tretman pčela nakapavanjem rastvora šećernog sirupa i dihidrata oksalne kiseline zbog svoje praktičnosti daleko je zastupljeniji u praksi", navodi on.

Kako pripremiti rastvor?

Preporuka je da koncentracija oksalne kiseline u rastvoru bude 3,5 odsto što se postiže mešanjem 35 gr dihidrata oksalne kiseline sa jednom litrom šećernog sirupa (600 gr šećer u kristalu + 600 ml vode + 35 gr dihidrata oksalne kiseline).

"Tretman se obavlja nakapavanjem rastvora direktno na pčele. Utrošak rastvora zavisi od jačine pčelinjih zajednica, odnosno, od broja ulica koje su zaposednute pčelama."

Preporuka je da se nakapa po 5 ml rastvora na punu ulicu zaposednutu pčelama (prostor između dva okvira). Sublimacijom se oksalna kiselina u formi gasa širi košnicom tako da se tanak sloj kristala lepi na telo pčele i na taj način uništava (obara) varou.

"Koristi se poseban uređaj, takozvani sublimator oksalne kiseline. U praksi se ovaj metod manje koristi zbog povećanog rizika po zdravlje pčelara", kaže ovaj stručnjak.

Kako pripremiti rastvor oksalne kiseline i tretirati pčele od varoe?

Zimsko tretiranje pčela oksalnom kiselinom primenjuje se kada u košnici nema pčelinjeg legla, a tretman se ne sme ponavljati.

"Izvodi se kasno u jesen (novembar), odnosno kada je spoljašnja temperatura oko 5 do 10 oC . Treba naglasiti da je ova kiselina jako korozivna i rad sa njom zahteva posebnu opreznost i obavezno korišćenje zaštitnih rukavica i maske", upozorava ovaj savetodavac. 


Tagovi

Oksalna kiselina Zimsko suzbijanje varoe Kako pripremiti rastvor Igor Petrović Tretman oksalnom kiselinom Varoa


Autorka

Dinka Bogunović

Više [+]

Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".