Pretraživanje tekstova
Na cene utiče mnogo toga, a najviše prognoze žetve u Evropi, Severnoj Americi i Rusiji.
Sa berzi za ratare stižu nepovoljne vesti. Najveći pritisak je na cene pšenice. Na pariškom MATIF-u u četvrtak ona je pala na 245 evra/t.
Cena kukuruza je imala blagi pad i za junski fjučers je iznosila 242,75 evra/t. Kada je u pitanju uljana repica, sredinom nedelje ona je takođe pratila silazni trend i bila najjeftinija u poslednje dve godine. U četvrtak su fjučersi za maj blago porasli na 436,25 evra/t što je rast od 6,25 evra/t, dok su avgustovski porasli za 5,5 evra/t na 439,50 evra/t.
Na čikaškom CBot-u majski fjučersi za pšenicu su pali na 224,50 evra/t, dok su fjučersi za kukuruz ostvarili blag porast na 229,66 evra/t. Cena soje je pala na 480,29 evra/. Ovas je pojeftinio i za tonu se treba izdvojiti 229,34 evra.
Može se reći da se tržište pšenice vratilo na leto 2021. godine. Uticaja je mnogo, od obnove žitnog koridora u Crnom moru, do promene u finansijskim fondovima na tržištima žitarica. Ali, dobre prognoze žetve pšenice u Evropi, Severnoj Americi i Rusiji imaju najveći uticaj. Ozimi usevi su u dobrom stanju.
Manje cene pšenice i uljane repice je uzrok pada cena kukuruza.
Ipak, treba napomenuti da je reč o blagom padu zbog velike potražnje iz Kine.
Tagovi
Berza Tržište žitarica Cene pšenice Cene kukuruza Cene uljane repice Cene žitarica
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Simptomi prisustva lisne vaši crvenih gala (Dysaphis devecta) na jabuci u vidu deformacija, uvijanja i crvenila mladog lišća..