Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Crni lešinar
  • 04.10.2023. 12:00

Čistač prirode ponovo iznad Stare planine: Prirodni lek za AKS?

Lešinari su prirodni lek za afričku kugu kod divljih svinja i mnoge druge zarazne bolesti

Foto: Depositphoto/14921210
  • 175
  • 76
  • 0

Posle skoro pola veka, na nebu iznad Stare planine ponovo je registrovan crni lešinar, nekada gospodar neba na ovim prostorima sa rasponom krila od skoro tri metra, prenose Pirotske vesti. Grupu od jednog crnog lešinara i 11 beloglavih supova snimio je terenski biolog iz Pirota Danilo Penić.

Prema njegovim rečima, lešinari su prirodni lek za afričku kugu kod divljih svinja i mnoge druge zarazne bolesti i zbog toga je od velike važnosti da se ove ptice ponovo gnezde u što većem broju na Staroj planini, Đerdapu i drugim predelima južne i istočne Srbije.

Uloga lešinara u ekosistemu je jedinstvena i nezamenljiva. Oni se hrane, kako kaže iz rezervata Uvac Stevo Radovanović, samo uginulim životinjama i ne predstavljaju nikakvu opasnost po čoveka, prenosi BBC na srpskom.

Penić navodi da je potrebno napraviti "restorane" za lešinare (Foto: FB/DZPPS- Slobodan Marković)

Ovog leta, Srbiju je pogodila najraširenija zaraza afričke svinjske kuge do sada, a Penić smatra da bi situacija bila znatno drugačija da je više ovih životinjskih vrsta.

"Svi lešinari su čistači prirode, oni jedu sve te uginule zaražene životinje i na taj način sprečavaju da se zaraza dalje proširi, jer su poslednji u lancu ishrane. Kada ih nema, ostaci zaraženih vrsta se zadržavaju, a bolest dodatno širi", objašnjava ovaj biolog i dodaje da je pored trovanja, jedan od problema i što je sve manji broj ljudi koji se bave stočarstvom.

Potrebna su hranilišta

Naveo je da ono što mi treba da uradimo da bi se crni lešinar vratio na Staru planinu i tu gnezdio jeste da se naprave hranilišta, a poznato je da se u Srbiji tokom godine napravi čak 250.000 tona klaničnog otpada. Ukazuje da treba samo delić tog otpada rasporediti na prava mesta, napraviti "restorane" za lešinare i uživati zajedno sa njima u lepotama Stare planine.


Tagovi

Crni lešinar Stara planina Danilo Penić Prirodni lek za AKS Afrička kuga svinja Hranilišta za lešinare Klanični otpad Stevo Radovanović


Autor

Đorđe Lalić

Više [+]

Zaljubljenik u poljoprivrednu mehanizaciju i pionir agrarnog novinarstva