Koristi rat u Ukrajini da bi razvodnila eko standarde, kriva je za globalno krčenje šuma, u njoj se bacaju ogromne količine hrane svake godine - samo su neke od optužbi WWF-a na prehrambenu poliku EU-a.
Uprkos tome što je najveći svetski izvoznik poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u ekonomskom smislu, EU ima značajan trgovinski deficit kada se meri ono što je stvarno važno u nutritivnom smislu, kao što su kalorije i proteini, pokazuje najnoviji izveštaj Svetske organizacije za zaštitu prirode (WWF). Ističu kako ova zajednica troši više od svog poštenog udela te da je trenutni visok nivo proizvodnje hrane moguća samo zahvaljujući velikom uvozu resursa.
Naglašavaju da i kada je reč o ratu u Ukrajini, da se moraju preduzeti hitne mere kako bi se sprečila globalna nestašica hrane, ali i to da se ova situacija koristi kao opravdanje za razvodnjavanje ekoloških standarda EU-a argumentima koji su, samo ponavljanje dugotrajne pogrešne priče da Evropa "hrani svet" pa da njihovo izveštavanje pokazuje da je to mit, navode u saopštenju.
Rat je izgovor? Timermans kritikuje širenje straha o nestašici hrane
Uvoz hrane u EU i domaća proizvodnja u osnovi su neodrživi jer nagrizaju prirodne resurse, pokreću globalno krčenje šuma i iscrpljuju zalihe ribe širom sveta, pokazuju njihovi podaci. Čak 40 odsto hrane proizvedene u EU bude bačeno što je rasipnost koja ima ogromnu cenu za našu klimu i biološku raznovrsnost.
"Pokušaj povećanja proizvodnje hrane u EU kao odgovor na tekuću globalnu krizu, kao što su sugerisale neke političke i lobističke grupe, verovatno bi samo pogoršao ove probleme. Umesto toga, preusmeravanje naše potrošnje može dati veći doprinos prehrambenoj sigurnosti i smanjiti uticaje prehrambenog sistema EU-a", poručuju.
"Umesto svetske žitnice, EU je zapravo vrhunska svetska trgovina mešovitom robom, koja izvozi proizvode namenjene prvenstveno bogatijim potrošačima", izjavio je Jabier Ruiz, viši službenik prehrambenu politiku i poljoprivredu u Kancelariji za evropsku politiku WWF-a i glavni autor izveštaja dodajući da se naš visok nivo proizvodnje postižu neodrživim inputima, uvozom i rasipničkim korišćenjem zemljišta.
"EU trgovina mešovitom robom toliko poskupljuje račune potreba društva i životne sredine da praktično jedemo svet", zaključio je Ruiz.
Sedam je glavnih tačaka koje potkrepljuju ovakve stavove u WWF-u:
Izveštaj u celosti preuzmite u dokumentu ispod teksta.
Dokumenti
Tagovi
Autorka
171
Glasova: 22
U svojoj blizini nemam nikakvu deponiju ili zeleno ostrvo 12,9%
Glasova: 7
Preskupo mi je da odvezem otpad ili platim nekoga da to uradi 4,1%
Glasova: 11
Isti đavo, svejedno će završiti negde u prirodi 6,4%
Glasova: 122
Ne ostavljam otpad u prirodi 71,3%
Glasova: 9
Briga me za otpad, imam drugih problema 5,3%