Ovaj je slučaj brzo privukao pažnju na društvenim mrežama, posebno među farmerima, članovima takozvanog pokreta za Pravo na popravke.
Australijski haker Sik Kods provalio je operativni sistem na John Deere traktorima. Ovaj kompjuterski stručnjak prošlog vikenda je na najvećem svetskom sajmu hakera, DefConu, u Las Vegasu, uživo demonstrirao svoj rad.
Kako bi dokazao šta je napravio, integrisao je među hakerima popularnu kompjutersku igru "Doom" u operativni sistem i igrao je na upravljačkom terminalu za John Deere traktore.
Playing Doom on a John Deere tractor display (jailbroken/rooted) at @defcon pic.twitter.com/ih0QUTGNuS
— Sick.Codes (@sickcodes) August 14, 2022
Ovaj je slučaj brzo privukao pažnju na društvenim mrežama, posebno među farmerima, članovima takozvanog pokreta za Pravo na popravke, piše Fierceelectronics. Naravno, ima i zabrinutih zbog toga što je sistem proizvodnje hrane zapravo jako ranjiv, krh i nestabilan.
"Sik Kods je razbio John Deere, a ovo je samo početak", tvitao je Kajl Vins, izvršni direktor iFixit-a i zagovornik prava na popravke.
"Ispostavilo se da je celi naš prehrambeni sistem izgrađen na zastarelom Linux i Windows CE hardveru bez sigurnosnih modema."
Vins je kasnije tvitao da je hakiranje prvi korak koji će utrti put poljoprivrednicima da ponovo preuzmu kontrolu nad opremom koju poseduju.
Sick Codes has jailbroken a John Deere, and this is just the beginning. Turns out our entire food system is built on outdated, unpatched Linux and Windows CE hardware with LTE modems. pic.twitter.com/OLDBckluxr
— Kyle Wiens (@kwiens) August 14, 2022
Dakle, u SAD-u, ali i Australiji pa i drugde po svetu poljoprivrednici traže pravo na to da samostalno mogu popraviti svoje poljoprivredne mašine. U tu je svrhu osnovan pokret Right-to-Repair (pravo na popravke, op.a.) koja se bori za mogućnost da vlasnik može sam promeniti filter, očisti izduvnu cev i sve one druge sitne popravke koje može samostalno da urade.
Kritičari optužuju proizvođače poput JD-a da koriste strogo zaštićen softver kako bi sprečili neovlašćene intervencije u visoko digitalizovanim poljoprivrednim mašinama. Samo ovlašćeni trgovci i radionice mogu da održavaju mašine i popravljaju.
Kao što smo rekli, to znači da sami farmeri ili mehaničari ne uspevaju da obave ni najobičnije popravke ili održavanje jer se određene karakteristike traktora mogu aktivirati ili deaktivirati samo pristupnom kôdu.
Ipak, ovo što je napravio haker Sik Kods nije tako jednostavno. Njegovo razbijanje kôda trajalo je mesecima, a čini se da je zahtevalo i intervencije u hardveru.
John Deere nije bio dostupan za komentar ali treba reći kako su prošle godine izdali saopštenje da razne tvrdnje o eksploataciji nisu omogućile pristup korisničkim računima, računima trgovaca ili osetljivim ličnim podacima što smatraju najvažnijim u poslovanju.
Tagovi
Autorka
173
Glasova: 22
U svojoj blizini nemam nikakvu deponiju ili zeleno ostrvo 12,7%
Glasova: 7
Preskupo mi je da odvezem otpad ili platim nekoga da to uradi 4,0%
Glasova: 11
Isti đavo, svejedno će završiti negde u prirodi 6,4%
Glasova: 124
Ne ostavljam otpad u prirodi 71,7%
Glasova: 9
Briga me za otpad, imam drugih problema 5,2%