Pretraživanje tekstova
Aleksandar Komaromi, poreklom Novosađanin, jedini je proizvođač viskija u Srbiji. Proizvodnju je započeo njegov otac Šandor Komaromi, kome se Aleksandar pridružio, a nakon očeve smrti, Aleksandar je nastavio proizvodnju ovog pića sa statusom proizvođača jedinog srpskog viskija.
Jedini srpski viski proizveden je prvi put pre 20 godina u Đurđevu. Ovaj viski jedini je zvanično registrovani u Srbiji, a njega je pre dve decenije osmislio i napravio Novosađanin Šandor Komaromi.
Ideja o stvaranju prvog srpskog viskija nastala je još pre tridesetak godina kada je Šandor probao sam da ga napravi u čelarevskoj pivari. Ipak, tada mu to nije uspelo, ali on nije odustao od te zamisli.
Nekoliko godina kasnije uspeo je da ostvari tu ideju kod prijatelja u Sremskim Karlovcima koji se bavio proizvodnjom vina. Kada je shvatio da može da uspe u proizvodnji viskija i bude u tom trenutku, a i sada, jedini proizvođač tog pića u Srbiji, prodao je svoju vikendicu na Ribarskom ostrvu u Novom Sadu, kupio kuću u Đurđevu i posvetio se sopstvenoj proizvodnji viskija sa svojim sinom Aleksandrom.
Kako je irski viski postao jedan od sinonima za visoki kvalitet?
“Proizvodnja viskija je proces koji živi, na greškama se uči i ispravlja. Rakija je od voća, a viski od žitarica i to je glavna razlika između ta dva poznata alkoholna pića. Međutim, još jedna bitna razlika je što se rakija može piti odmah, a viski sazreva tek nakon što odleži minimalno tri godine u hrastovom buretu. Rakija se, uglavnom, može piti iz kazana, a viski mora da se mazi i pazi, pa se tako trpe i gubici, koje u žargonu zovu „angel’s share“, odnosno anđeoska podela”, objašnjava Aleksandar odgovarajući na pitanje o tome koja je razlika između rakije u Srbiji i viskija koji je, prema legendi, nastao u Irskoj.
Aleksandar i Šandor nazvali su svoj viski Two doves odnosno Dve golubice, a kako Aleksandar objašnjava, on je sam došao na ideju da tako nazovu svoj viski jer su u kući u Đurđevu zatekli dve gugutke.
Ono što motiviše Aleksandra da nastavi proizvodnju viskija je, kako objašnjava, to što svako mlado pivo sanja da postane viski kad poraste. U proizvodnji se vodi očevim savetima i knjigom koju mu je ostavio. Kako objašnjava, knjiga i beleške njegovog oca neprevaziđene su i više veruje tome nego internetu. Uvek je, kaže, bio pivopija, pa je uz oca, malo po malo, shvatao suštinu viskija i da ima tu nečega.
"Kad sam bio klinac, uvek sam govorio, kao i mnogi i dan danas, da ne volim obojenu cugu. Sad shvatam da ne bih voleo da probam onu koja je obojena masnom farbom jer piće obojeno od hrastovog bureta nije zapravo obojeno, već mu je priroda dala svoju notu”, navodi Aleksandar.
Godišnja proizvodnja jedinog viskija u Srbiji dostigne više od 500 litara. Može se pronaći u prodavnicama i u 30 - 40 restorana. Svi sastojci, koje koristi u procesu proizvodnje, poreklom su iz Vojvodine, pa je tako ovaj viski autentičan vojvođanski viski. Aleksandar ga pravi od ječmenog slada i uglavnom sam obavlja ceo proces proizvodnje. Ponekad mu pomažu sami meštani, mladi Đurđevčani jer im je, kako kaže, zanimljiv taj proces proizvodnje viskija, prenosi Dnevnik.
Izvori
Tagovi
Proizvodnja viskija Srpski viski Aleksandar Komaromi Dve golubice Vojvođanski viski Šandor Komaromi
Autorka
Više [+]
Strast prema saznavanju odvela ju je u novinarstvo, ljubav prema novim tehnologijama u digitalne medije, a u agrarne nauke ušla je sasvim spontano. Smatra da je poljoprivreda u korenima svakog čoveka na planeti.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Karolina Rastija
pre 19 sati
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 2 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 3 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 3 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.