Bez pčela, bumbara, pa i moljaca i drugih insekata čitav ekosistem bi bio poremećen.
Oprašivanje je ključno za razvoj ploda i semenke mnogih biljaka, omogućava razmenu njihovog genetskog materijala. Važno je i za sigurnost i snabdevanje hranom jer 75 odsto poljoprivrednih proizvoda i useva treba oprašivače.
U Evropi ima više od 2.000 vrsta divljih pčela, a u svetu više od 20.000 vrsta.
Pet namirnica koje ne bi postojale bez oprašivanja
- Kruške i jabuke - voćnjaku kruške potrebna je dvostruko veća kolonija pčela za oplodnju, u odnosu na ostale voćke. Pčele imaju bitnu ulogu u unutrašnjosti cveta, u oprašivanju između prašnika i plodnih delova. Od njih zavisi i jabuka.
- Jagode - iako su jagode sposobne za samooprašivanje, a oprašivanje vetrom doprinosi oplodnji cveta, rad pčela je takođe neophodan za rast sočnih i slatkih jagoda. Izumiranjem oprašivača, one ne bi potpuno nestale, ali bi se prinos plantaža drastično smanjio što bi otežalo i poskupelo proizvodnju ovog popularnog voća.
- Paradajz - poput jagoda, i ovo je samooprašujuća biljka, ali oprašivači su ti koji utiču na stvaranju zdrave i obilne berbe. Bez njih bi količina prinosa bila značajno manja, pa bismo bili prisiljeni da smanjimo konzumiranje paradajza.
- Kafa - oprašivanje belih ili ružičastih cvetova grmova ili stabala kafe u tropskim i suptropskim područjima uglavnom olakšavaju insekti, divlje pčele.
- Čokolada - oprašivanje insektima takođe je neophodno za biljku kakaovac. I pčele i komarci pomažu u oplodnji ove biljke, a zrna kakaa razvijaju se iz oprašenih cvetova. Dakle, bez oprašivača, kakao i svi proizvodi koje od njega dobijamo, ne bi postojali.
Kako možemo zaštititi insekte oprašivače?
- Posadite što više cveća i voćki. Ako nemate baštu, mali balkon ili čak prozorska daska može biti dobar način za sadnju biljaka pogodnih za njih.
- Ostavite ili stvorite blatno i mokro područje u svom vrtu. Tako ćete osigurati materijal za insekte kojima je on potreban za izgradnju njihovih staništa, a poslužiće će im i kao izvor vode. Takođe, postavite im pojilice.
- Nemojte prečesto kositi travu. Za njihovu pašu su važni i hajdučka trava, maslačak, bela rada, mrtva kopriva, crvena i bela detelina.
- Izbegavajte pesticide koji su toksični za pčele. Moguće je obrađivati zemlju bez takvih hemikalija, kako u malom, tako i u velikom opsegu.
- Ne koristite noćno svetlo u bašti. Svetlosno zračenje takođe preti insektima oprašivačima. Osim toga, lako se može pretvoriti u zamku za njih.
- Uvek kupujte med i pčelinje proizvode od domaćih proizvođača, odnosno iz pouzdanog izvora. Na taj način je garantovan kvalitetan, pravi proizvod, a istovremeno podržavamo opstanak pčelara i pčela.