Glavne teme u terenskim procedurama informisanja i konsultacija su opšti rad i poslovni rezultati kompanije (29,7 odsto) i organizacija radnih procesa (27 odsto). Pitanja koja su uglavnom zanemarena ili sporedna su teme zaštite na radu, stručnog usavršavanja, obrazovanja, što je u manjem procentu.
U Srbiji glavni izazov za učešće radnika u poljoprivredi je slab ili nepostojeći pravni okvir, rezultat je istraživanja u okviru projekta "Osnaživanje radnika za bolje informisanje, konsultacije i učešće u sektoru poljoprivrede" (AGRI-EW) koji se sprovodi u periodu od jeseni 2022. do proleća 2024. godine, uz finansijsku podršku Evropske unije.
Specifičnost sektora poljoprivrede u pogledu sezonskih potreba za radnicima, kao i većina preduzeća u privatnom sektoru, godinama unazad uspostavlja sistem u kome se radnici zapošljavaju po potrebi i najvećim delom bez prijave. Položaj radnika je još nepovoljniji kada su zaposleni kod privatnika, dok je u preduzećima koja imaju oblik AD ili drugi oblik kapitala i gde su radnici u stalnom radnom odnosu, situacija bitno drugačija, dakle - povoljnija, navodi se u Priručniku Srbije, pored koje su u ovom projektu učestvovale još Italija, Španija, Poljska, Slovenija, Bugarska i Severna Makedonija.
Što se tiče pravnog okvira, Zakon o radu u Srbiji ne izdvaja radnike u poljoprivredi, a uglavnom se sve svodi na rad po ugovoru. Takođe, Zakon omogućava i osnivanje sindikata koji mogu da se bore za položaj radnika, ali oni se često ne osnivaju ili nisu aktivni.
"Stav poslodavaca je različit od slučaja do slučaja, ali se stiče utisak da često nerado prihvataju sindikalne inicijative", zaključuje agrarni analitičar Žarko Galetin koji je bio sagovornik na ovoj temi za projekat. Problem je u predstavnicima, koji su često neprincipijelni i nedosledni, komentarisao je.
Učešće preduzeća u sektoru poljoprivrede koja imaju uspostavljene procedure informisanja i konsultacija (u poređenju sa svim preduzećima u kojima zaposleni imaju pravo) je oko 25 odsto, prema proceni Galetina. Glavne teme u terenskim procedurama informisanja i konsultacija su opšti rad i poslovni rezultati kompanije (29,7 odsto) i organizacija radnih procesa (27 odsto). Pitanja koja su uglavnom zanemarena ili sporedna su teme zaštite na radu, stručnog usavršavanja, obrazovanja, što je u manjem procentu.
Nacionalni izveštaj Srbije i Praktični priručnik možete pogledati u dokumentima ispod teksta
Anketirani iz projekta su predložili diskusiju, da se zaposleni u poljoprivrednom sektoru više uključuju u donošenje nekih važnih odluka, naročito ako se odnosi na uslove njihovog rada. Važno je istaći da su ovi predlozi potekli od zaposlenih iz ankete.
Centralni cilj projekta je bio da se poboljša učešće radnika u sektoru poljoprivrede kroz analizu trenutne situacije, identifikovanje izazova i ideja za njihovo prevazilaženje i promociju dobrih praksi. U okviru priručnika, govorilo se i o uslovima rada za vreme pandemije i pitanjima u vezi sa klimatskim promenama.
Dokumenti
Tagovi
Autorka