Pretraživanje tekstova
Vozilo je dovoljno visoko da ne oštećuje biljke, a u sat vremena može da aplicira parazitske osice na površini od 30 hektara.
Kompanija "Bioline France" je sa svojim partnerima razvila novi koncept primene biološke kontrole, odnosno larvi parazitske osice roda Trichogramma za kukuruz. Reč je o vozilu na četiri točka koji na zadnjem delu ima pričvršćen aplikator sa osicama.
Njega je dizajnirao "Bioline Agroscience" u saradnji sa FP2, a prednosti ove metode su što je sigurna za životne sredine i nema pojave rezistentnosti kao što je to slučaj sa insekticidima. Ove larve parazitiraju jajašca kukuruznog moljca i tako biološki zaustavljaju njegov razvoj.
Prvi prototip ove mašine izrađen je prošle godine i visine je 1,3 metra što mu omogućava kretanje bez uništavanja biljaka, navodi farmer.pl. Aplikator "izbacuje" kapsulu sa korisnim osicama svakih 20 metara, a čitav postupak kontroliše se pomoću GPS sistema.
Ovakvo vozilo u roku od sat vremena može "tretirati" površinu od čak 30 hektara, navode inovatori.
Kukuruzni moljac je jedan od glavnih štetočina kukuruza, a njegovo suzbijanje je problem jer se on nalazi unutar biljaka pa je upravo primena biokontrole rešenje koje se preporučuje. Ženka ovog insekta odlaže jaja sa donje strane lišća i na rukavcu. Nakon tri do 14 dana izlegu se gusenice, a u većini slučajevima se koncentrišu u zoni vršnog lišća, čijim se tkivom u početku hrane prouzrokujući na njemu okruglaste rupice.
S tog mesta kasnije prelaze na metlicu ili rukavac lista, da bi se potom uvukle u stabljiku ili začetke klipova. Najveće štete gusenice čine upravo na tim mestima. U stabljikama larve buše uzdužne hodnike, što slabi biljku i smanjuje njenu čvrstoću. One se tada lako lome, naročito u slučajevima jakih vetrova. Ako gusenice napadnu zametak klipa, u osnovi on redovno propada.
Uzrokuju i smanjenje prinosa, koji zavisi od broja napadnutih biljaka. Izgrizanjem hodnika kroz dršku klipa, gusenice mogu da prouzrokuju njegovo masovno opadanje ili prevremeno zrenje. One koje pak prodru u zonu zrna, predstavlja posebnu opasnost gde tokom ishrane izgrizaju izvestan broj zrna i istovremeno stvaraju povoljne uslove za razvoj gljivica.
Pogledajte kako izgleda biokontrola sa ovim vozilom:
Tagovi
Kukuruzni moljac Biokontrola Parazitske osice Quad
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
🟢 RIJETKO VIĐEN PRIZOR IZ PRIRODE! Kod šume u blizini Srednje Lipnice pronađena je velika zelena gusjenica sfinge – dugačka i neobična, ali potpuno bezopasna. Rijetko se može vidjeti ovako krupan primjerak! 🦋 Nakon preobražaja iz ove gusj... Više [+]
🟢 RIJETKO VIĐEN PRIZOR IZ PRIRODE!
Kod šume u blizini Srednje Lipnice pronađena je velika zelena gusjenica sfinge – dugačka i neobična, ali potpuno bezopasna. Rijetko se može vidjeti ovako krupan primjerak!
🦋 Nakon preobražaja iz ove gusjenice izlazi noćni leptir "Jetrenka sfinge", krilat div sa rasponom krila oko 10 cm. Prepoznatljiv je po plavo-crnim poljima na donjim krilima i snažnom tijelu.
Ova vrsta je rijetka i izuzetno korisna za prirodni balans.
📸 Podijelio sam ovo jer vjerujem da malo nas zna da ovako nešto postoji u našim krajevima.
Ako je i ti nekad vidiš – ne diraj, ne ubijaj – samo posmatraj!
#Priroda #Sfinga #Gusjenica #Leptir #Bosna #RijetkiPrizori #Lipnica
Selma Mujić
pre 6 dana
Lajk, ali ne bih preživjela da ga sretnem :D fobija Lajk, ali ne bih preživjela da ga sretnem :D fobija