Ukrajinski uzgajivač semenskog krompira, Majkola Gordičak, za Agroklub kaže kako, sve da rat i prestane za nekoliko dana, moći će da sade tek na 50 odsto prošlogodišnjih površina.
"Prema najboljem scenariju, ako rat prestane za nekoliko dana, moći ćemo da posadimo krompir na 50 odsto prošlogodišnjih površina, a prema najgorem, deo uzgoja moraćemo da preselimo u drugu regiju i tada ostvarimo tek 20 do 30 odsto proizvodnje iz 2021.", za Agroklub otkriva Majkola Gordičak, direktor kompanije "Agrico Ukraine" koja je zbog rata u Ukrajini morala privremeno da zatvori kancelariju u Kijevu.
Nakon što je sa porodicom krajem februara napustio stan vratio se na područje Kijeva kako bi se pobrinuo za posao. Pokušao je da otpremi semenski krompir poljoprivrednicima u neokupirani deo zemlje.
Dakle, njihova prodajna kancelarija i sedište nalazi se u glavnom gradu, a farma i skladište u selu Semipolki, u blizini grada Brovarija, stotinak kilometara od Buče koja je ovih dana bombardovana. Druga farma na kojoj uzgajaju semenski krompir nalazi se u oblasti Černihiv gde takođe traju borbe.
"Sto posto smo okupirani od strane ruskih vojnika, nemamo pristup farmi, poljima, mašinama. U Semipolkiju su Rusi bili pet do 10 kilometara od gazdinstava, možemo čuti granatiranje i eksplozije nekoliko puta dnevno. Većina ljudi je napustila selo", svedoči ovaj preduzetnik otkrivši kako je na području Brovarija polje dostupno i tamo bi ga mogli posaditi, ali potrebna im je pomoć u lociranju mina pre nego uđu traktorima ili kultivatorima.
Ali, na području Černihiva, na koji traju intenzivni napadi, nemaju pristup zemljištu, ne mogu ga pripremiti, a najverovatnije tamo neće moći da sade krompir.
Kada je reč o poljoprivrednicima u zapadnom delu Ukrajine, kaže kako imaju pristup svojim poljima, ali se suočavaju sa drugim problemima.
"Nema dizela i benzina za mašine, đubriva, obrtnog kapitala jer banke nerado povećavaju kreditne linije ili otvaraju nove zbog rizika u povezanih sa ratom. Problem je i logistika, teško je pronaći transport i vozače", priča dodajući da sve to smanjuje dostupnost hemikalija za zaštitu bilja, odnosno, povećava troškove.
"Zadnje, ali najvažnije je što nedostaju vešti traktoristi. Mnogi od njih su mobilizovani, a većina ih je u vojsku otišla svojom voljom", kaže ovaj agro preduzetnik.
"Ako se situacija smiri, nećemo imati resursa za sadnju na vreme - seme, đubrivo, pesticide, gorivo", rezignirano zaključuje.
Prema podacima internet platforme za trgovinu, Tridge, Ukrajina je 3. proizvođač krompira na svetu, iza Kine na prvom i Indije na drugom mestu. U 2020. godini ta zemlja proizvela je 20,8 miliona tona. Iza nje je Rusija sa 19,6 miliona tona.
Iako se ova biljna kultura u toj zemlji uzgaja od XVIII veka, uglavnom se koristio za proizvodnju skroba i alkohola. Tek se tokom XX vela počeo široko uzgajati za ishranu, do te mere da se danas ceni kao "drugi hleb", a specijalitet jastučići punjeni krompirom i sirom omiljeno su nacionalno jelo.
Potrošnja u toj zemlji je oko četiri miliona tona, a prema procenama Ministarstva zdravlja ona iznosi 120 kilograma po glavi stanovnika.
Tagovi
Autorka