Velika količina padavina u prethodnom periodu uticaće na pojavu bolesti na voćarskim biljnim vrstama, ali i vinovoj lozi.
Loši vremenski uslovi proteklih dana sa količinom padavina daleko višom od prosečnih sa jedne strane doprineće rastu svih voćnih vrsta, ali sa druge strane mogu prouzrokovati pojavu bolesti. U regionu Srema obilne kiše dovele su i do poplava. Ponegde su usevi kukuruza i pšenice pod vodom, a na pojedinim parcelama je hlebno žito poleglo što će svakako smanjiti ovogodišnji prinos.
Poljoprivredni stručnjaci kažu da je kada su u pitanju voćarstvo i vinogradarstvo, posebno ugrožena vinova loza pa treba obratiti pažnju na pojavu botritisa, a kod pojednih voćnih vrsta moguća je pojava pepelice. Potrebna je pravovremna zaštita u dogovoru sa zaštitarima.
Savetodavac za voćarstvo i vinogradarstvo u Poljoprivrednoj stručnoj službi u Rumi Lazar Klještanović kaže da će kiša uticati i na porast korova svih korovskih vrsta. Stoga, dodaje da u narednom periodu treba raditi nešto intenzivniju zaštitu i to u dogovoru sa stručnjacima iz oblasti zaštite bilja.
"Mislim da je najugroženija trenutno vinova loza, pošto tek treba da stigne do feno faze cvetanja, tako da ove velike količine padavina, hladno i vlažno vreme može da dovede do problema u oprašivanju i oplodnji, tako da u ovom periodu treba posebno voditi računa o pojavi botritisa na vinovoj lozi", kaže stručnjak iz Poljoprivredne stručne službe u Rumi.
"Simptomi oboljenja javljaju se na lastarima, cvetovima i bobicama. Promene na bobicama nastaju tek posle pojave šarka, a naročito pred zrenje. Pojavljuju se okruglaste pege, u okviru pega tkivo omekša i truli u roku dva dana, usled čega se bobica smežura. Trulež se brzo širi i za kratko vreme istruli veliki broj grozdova. Naročito su osetljive vinske sorte zbijenih grozdova, zatim sorte velike rodnosti i bujnosti."
Zato treba obaviti zaštitu odgovarajućim fungicidima, naravno uz savete stručnjaka iz te oblasti.
Što se ostalih voćnih vrsta tiče Klještanović kaže da treba vodti računa o pojavi pepelnice, nešto manje plamenjače, ali i na pojavu štetnih insekata.
"U Sremu je najzastupljenija voćna vrsta jabuka kod koje je dosta problema ove godine bilo u feno fazi cvetanja, i verovatno će ove godine prinosi jabuke biti nešto niži od prošlogodišnjih. Za sadaje situacija dosta neujednačena, a što svakako zavisi od voćne vrste, ali i terena na kom se zasad nalazi. Podsetiću da je ove godine bilo i problema sa mrazom na jabuci, što je malo čudno jer je ona kontinentalna voćna vrsta", kaže i dodaje da ne može da proceni koliko će rod biti manji, te da to najbolje znaju sami proizvođači.
"Sve to zavisi od reona u kojem se zasad nalazi", kaže rumski stručnjak.
Podseća da pepelnica jabuke napada list, mladare, cvet i plodove. Razvija se na svim zelenim delovima stvarajući karakterističnu brašnastu belosivu navlaku. Optimalne temperature za razvoj infekcije su od 10 do 20 stepeni. Sorte ajdared i greni smit spadaju u jako osetljive sorte, a pepelnica je nakon čađave pegavosti najčešće oboljenje u zasadima jabuke.
Tagovi
Autor