Pretraživanje tekstova
Cene žitarica su pod uticajem dostupnosti pšenice iz crnomorske regije. Koliko je tona pšenice na pariškom MATIF-u, a kako na čikaškom CBoT-u?
Pale su cene ugovora za žitarice na evropskim i američkim berzama te se približavaju višemesečnim najnižim vrednostima. Za to vreme raste cena uljane repice.
Na pariškom MATIF-u je cena pšenice pala za 2,75 evra i sada je za tonu potrebno izdvojiti 251,25 evra.
Najviše je to rezultat dostupnosti pšenice iz crnomorske regije. Uvoz u Evropsku uniju je porast za više od 80 odsto. Očekuje se da će uvoz iz Ukrajine i dalje biti bescarinski, što je doprinelo daljem padu.
U martu je iz ove države isporučeno 7,8 miliona tona poljoprivrednih proizvoda. Od toga je 5,7 miliona tona žitarica, što je više za 12 odsto nego u februaru. Oko 51 je išlo preko žitnog koridora, dok je ostatak transportovan alternativnim putevima. Ovo je najveći mesečni izvoz od početka rata.
Egipat je kupio 300.000 tona što će biti isporučeno od 10. do 20. maja, a sledećih 300.000 tona do 31. maja. Rusija koja je uz Ukrajinu najveći proizvođač, dominira na tržištu i takođe definiše cene.
Cena kukuruza je pala za 3,5 evra/t i iznosi 247,75 evra/t. Veliki oporavak cene uljane repice je obeležio ovu nedelju. Rast od 8,5 evra povećao je cenu na 461,5 evra/t.
Čikaški CBoT beleži blagi pad cene pšenice 227,30 evra/t. U SAD su uslovi za ovu žitaricu nepovoljni, na jugu je zemlja suva, dok je na severu hladno.
Za kukuruz je pala na 232 evra/t, a soje na 502,22 evra/t. Jedino je porasla cena ovsa i za tonu je trebalo izdvojiti 214,67 evra.
Tagovi
MATIF CBoT Tržište žitarica Cena pšenice Cena kukuruza Cena uljane repice Cena soje
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!