Pretraživanje tekstova
Ratari su svesni da u ovim uslovima više ne mogu raditi, kaže Jovan Negovan ispred nekoliko udruženja poljoprivrednika južnog Banata.
Prošlogodišnja zabrana izvoza dovela je do velikih zaliha žitarica. Otkupna cena pšenice pala je sa 45 dinara za kilogram na sadašnjih 19, što sa ovogodišnjim prosečnim prinosom nije dovoljno postići ni 70 odsto troškova proizvodnje, naveo je Jovan Negovan ispred Udruženja poljoprivrednika "Pančevački Ratari", Asocijacije "Agrarni Forum" Pančevo i Udruženja "Građanska Neposlušnost" Dolovo.
"Gubitak u proizvodnji je veći od 30 odsto, ne računajući naš rad, amortizaciju, indirektne materijalne troškove i drugo. Otkupna cena kukuruza je spala sa 37 din/kg na sadašnjih svega 14,5. Sa uljaricama je skoro isto kao i kod žitarica. Suncokret je spao sa 73 din/kg na sadašnjih svega 37, a soja sa 85 na sadašnjih 40 i nešto dinara za kilogram. Sve ovo nije praćeno padom cena inputa u proizvodnji poput finalnih proizvoda. Dispariteti cena su prosto uništili naše poljoprivrednike", naveo je Negovan i dodao da uvoz po damping cenama "urnišu našu privredu, i dovešće zemlju uvozno zavisnu".
I dalje se pregovara o uvozu ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda
U saopštenju je spomenut primer Mađarske, Poljske i Slovačke koji su zabranili uvoz ukrajinskih žitarica, kao pozitivan.
"Ratari se pitaju - zašto sejati pod ovim uslovima kad otkupnim cenama pšenice, a i ostalih kultura, ne možemo pokriti ni 70 odsto troškova. U startu smo u gubitku 30 odsto kad posejemo prvo seme. Ratari su svesni da u ovim uslovima više ne mogu raditi, jer daljom setvom žitarica vrše ekonomsko samoubistvo!"
Negovan ispred pomenutih udruženja smatra da država mora što pre da preduzme određene mere.
Nismo se tako dogovorili: Vlada donela odluke suprotno Sporazumu sa poljoprivrednicima?
"Pošto se ovih dana u Skupštini razmatra usvajanje buđeta Srbije - smatramo da agrarni buđet mora biti 10 odsto budžeta Srbije. Koliko agrar doprinosi stvaranju bruto društvenog proizvoda. Tada bi bilo dovoljno novca za isplatu ratarima subvencije odnosno direktna davanja od 400 evra u dinarskoj protiv vrednosti po jednom hektaru, kao što je u EU, odnosno u zemljama okruženja iz EU", istakao je Negovan.
Tagovi
Otvoreno pismo Jovan Negovan Cena pšenice Setva pšenice Damping cene Uvoz žitarica Zalihe žitarica Poljoprivredne subvencije
Autorka
Više [+]
Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Damir Senj
pre 11 meseci
Sijat će samo oni koji moraju ako je tako kao koda nas u RH. Obavezali se višegodišnjim ugovorom na pokusna polja pa sada posij.