Pretraživanje tekstova
Dok Tramp najavljuje uvođenje carina, EU beleži značajan rast izvoza upravo u SAD, uglavnom vina i sira. Kakva su dalja očekivanja?
Donald Tramp postao je 47. predsednik Sjedinjenih Država, a o tome šta će to značiti za poljoprivrednike u SAD-u i EU, pozabavio se Agrarheute.
Teško je, kažu, reći da li je njegov povratak u Belu kuću pobeda za farmere, ali jedno je sigurno: fokus će mu biti na smanjenju birokratije i protekcionizma.
"Verovatno će se nastaviti politika novčanih davanja poljoprivrednicima, prioritizovanjem proizvodnje u SAD-u. Zapretio je John Deereu carinama ako preseli proizvodnju u Meksiko, što bi moglo uticati na izvoz nemačkih proizvođača poljoprivredne mehanizacije", piše ovaj nemački portal podsećajući da je u poslednjem Trampovom mandatu raspodela državne pomoći poljoprivrednicima bila neravnomerna: 21 milijarda dolara otišla je u "crvene države", dok je samo dve milijarde dolara otišlo u "plave".
Poljoprivrednici u područjima koja su glasala za republikanskog kandidata 2016. godine dobili su 158 dolara po osobi, dok su oni u područjima koja su glasala za Klinton primili samo 17.
Navode i da bi njegov novi najavljeni trgovinski rat mogao trajno da ugrozi izvozna tržišta, jer je izvoz soje u Kinu već dramatično pao, a prema USDA-i, isti je još tokom prošlog mandata izazvao gubitak izvoza poljoprivrednih proizvoda od 27 milijardi dolara.
Novi/stari predsednik planira deregulaciju, smanjenje ekoloških propisa i ukidanje tela poput Agencije za zaštitu životne sredine (EPA), Američke agencije za hranu i lekove (FDA) i Nacionalne okeanografske i atmosferske uprave (NOAA).
"To uključuje smanjenje subvencija za osiguranje useva, što bi moglo naštetiti poljoprivrednicima, posebno na Srednjem zapadu, koji se suočavaju s posledicama klimatskih promena. Takođe, 'Projekat 2025' cilja na smanjenje davanja kredita prema Zakonu o borbi protiv inflacije, koji pomaže poljoprivrednicima da pokriju troškove prelaska na pametnu poljoprivredu“, dodaju.
Da li je Trampov povratak u Belu kuću pobeda poljoprivrednika?
Suština je, navode, da treba pričekati i videti šta će se zapravo implementirati, jer su mnoge najave i ideje Trampa, Republikanske stranke i “Projekta 25” još uvek nejasne. Neke politike mogu izgledati primamljivo za poljoprivrednike, ali i same subvencije mogu postati dugoročni problem.
Naime, 2020. godine državna davanja činila su oko 40 odsto prihoda poljoprivrede, što stvara visoku zavisnost od subvencija koja ugrožava održivost sektora. Dugoročno, to može dovesti do gubitka konkurentnosti američke poljoprivrede, čime bi mogao da izgubi svoje najvernije birače.
I dok Tramp najavljuje uvođenje carina, EU beleži značajan rast izvoza upravo u SAD.
Kako piše Euroactiv, još u novembru prošle godine zabeležen je značajan rast izvoza vina, s povećanjem od 18 odsto u količini i 19 odsto u vrednosti u odnosu na isti mesec 2023. godine, što su rekordno visoke brojke za novembar.
Najveći porast izvoza u SAD zabeležila je Italija, koja je isporučila 41 odsto više penušavca i 17 odsto više vina nego u novembru 2023.
"Brojke potvrđuju da Amerikanci nisu voljni da se odreknu italijanskih vina, posebno penušavih, te da pretnja drastičnog povećanja carina postaje sve neizbežnija, budući da SAD predstavlja 24 odsto italijanskog izvoza vina. Izvoz mlečnih proizvoda takođe je zabeležio rekordne brojke u novembru, s rastom količine od petine i povećanjem vrednosti za 26 odsto, dok je izvoz sira porastao gotovo za četvrtinu“, rekao je Lamberto Frescobaldi, predsednik Italijanske unije vina (UIV).
Aleksander Anton, glavni sekretar Evropskog udrženja mlečnih proizvoda (EDA), istakao je da su se dobro pripremili za situaciju, jer imaju iskustva iz prve administracije.
Agrarheute podseća i da je u prvom mandatu Tramp ukinuo više od 100 ekoloških propisa, a sada želi da preokrenue klimatsku politiku Bajdenove administracije, tvrdeći da je zaštita klime uzrok povećanja cena energije.
Takođe, tokom kampanje 2024. pojačao je retoriku o graničnoj kontroli i pretio masovnim deportacijama, što bi moglo uzrokovati manjak radne snage u poljoprivredi, gde mnogi imigranti rade.
Tagovi
Zaštita klime Trgovinski rat Donald Tramp Projekat 2025 Agencija za zaštitu životne sredine Uvođenje carina
Autor
Više [+]
Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.