"Možete li da nam objasnite šta je još potrebno da obrazložimo, a da vi kao po običaju ne čujete, a zatim obećate bez konkretnog osnova?", pitaju Ujedinjena udruženja poljoprivrednika Srbije.
Povodom poziva na javno slušanje Odbora za poljoprivredu Ujedinjena udruženja poljoprivrednika Srbije poslala su svoj odgovor ministru poljoprivrede Aleksandru Martinoviću. Poručuju da na javno slušanje neće ići, a prenosimo šta su poručuli ministru i ostalim nadležnim instancama.
"S obzirom na to da je ishod svih sastanaka i razgovora sa ministrima iz prethodnog mandata Vlade, a posebno prethodnom resornom ministarkom Jelenom Tanasković i dalje u formi "obećanja", odnosno, da se uz obrazloženje da nema finansijskih sredstava za ispunjenje onoga što je u Palati Srbija predstavljeno kao "raspodela budžeta za poljoprivredu" sada poništava, možete li da nam objasnite šta je još potrebno da obrazložimo, a da vi kao po običaju ne čujete, a zatim obećate bez konkretnog osnova?", stoji u pismu koje su uputili nadežnima.
Otvoreno pismo upućeno je i premijeru Srbije Milošu Vučeviću, predsednici Skupštine Ani Brnabić, predsedniku skupštinskog Odbora za poljoprivredu Marijanu Rističeviću i šefovima poslaničkih grupa Skupštine Republike Srbije.
Kako su dalje naveli, neophodno je samo da se realizuje ono što je dogovoreno sa Vladom Republike Srbije na raznim sastancima u toku 2023. godine i kulminiralo protestima u novembru 2023. koji su okončani dogovorom u Kisaču 26. novembra 2023. (naslovna fotografija, op.autora).
"U Palati Srbija pred blizu 70 poljoprivrednih udruženja je to potvrđeno i prezentovano od najviših predstavnika izvršne vlasti Republike Srbije. Sasvim je logično da, ukoliko, kako ste naveli, nema finansijskih sredstava da se obećano sprovede, obrazložite jednostavno kako je do toga došlo i ko je za to odgovoran."
Poljoprivrednici razočarani - novca nema, ali Martinović ima volje
Nadležnima su postavili jednostavno pitanje: šta ćemo sad?
"U odnosu na ta obećanja (jer država nikada ne laže - to ste ponovili mnogo puta) planirali smo svoju proizvodnju, odnosno opstanak. Takođe, vama kao nosiocima zakonodavne vlasti postavljamo pitanja zašto se koče i potiru bitna sistemska rešenja kao što su uređenje tržišta, robna berza, PIO poljoprivrednika?", nastavljaju da se pitaju poljoprivrednici.
Dodaju da zbog trenutnog postupanja i nedoslednosti, ne vide svrhu da objašnjavaju, već su im potrebne konkretne mere i rešenja.
"Tražimo da nam predložite rešenja u najkraćem mogućem roku i predočite putem merodavnih institucija Republike Srbije. Na kraju, javno i jasno poručujemo i zahtevamo: prvo isplatite zakasnelo, realizujte dogovoreno, izmenite zakonodavno i predočite nam pre donošenja. Tek posle toga možemo da se sastajemo, razgovaramo, slušamo i slično", zaključuju Ujedinjena udruženja poljoprivrednika Srbije.
U ovom udruženju su Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice, Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije, Savez udruženja poljoprivednika Banata, Udruženje poljoprivrednika Aradac, uz podršku Novoseljanskih paora, Banatska crnica Nova Crnja i Dolovačkih paora.
Javno slušanje Odbora za poljoprivredu održaće se 12. jula od 10 časova u Maloj sali Doma Narodne skupštine u Beogradu. Tema će biti "Poljoprivredna politika - pravedna raspodela sredstava podsticaja u planiranju narednog agrarnog budžeta".
Tagovi
Autorka