Pretraživanje tekstova
U toku je sprovođenje dodatnih metoda dijagnostike kojima će se utvrditi radi li se kod zaraženih labudova o visoko ili nisko patogenoj influenci ptica, napominju iz Ministarstva poljoprivreda.
Potvrđen je ptičji grip kod uginulih labudova u Sisačko-moslavačkoj županiji u blizini Zagreba, saopštilo je hrvatsko Ministarstvo poljoprivrede.
Kako navode, Hrvatski veterinarski institut je nakon dojave o uočenom povećanom uginuću divljih ptica primio sedam leševa crvenokljunih labudova s područja Parka prirode Lonjsko polje te je odmah zatim, u svih sedam utvrđen pozitivan rezultat na virus Influence ptica, podtipa H5N1.
"U toku je sprovođenje dodatnih metoda dijagnostike kojima će se utvrditi radi li se o visoko ili nisko patogenoj influenci ptica", napominju.
Podsetimo, visoko patogeni tip ptičjeg gripa pronađen je i u severoistočnoj Nemačkoj. Bolest je potvrđena na farmi u Hohenkirhenu u severnoj pokrajini Meklenburg-Vorpomern, što je treći slučaj u toj zemlji, a virus je nađen kod 17 kokošaka, 28 pataka i dve guske. Ova bolest širi se dalje evropskim zemljama, ali i u našem komšiluku.
Potvrđen je i u susednoj BiH, na severu zemlje, u Gradišci gde je uginuo labud, zaražen visoko patogenim sojem.
U Srbiji je poslednji slučaj zabeležen kod Beograda. Tada je Uprava za veterinu donela naredbu sprovođenja aktivnog i pasivnog nadzora, odnosno kontrole zdravstvenog stanja živine u potencijalno rizičnim područjima blizu vodenih površina sa divljim pticama, zatvaranje živine u objekte, sprečavanje direktnog i indirektnog kontakta između divljih ptica i živine i podizanje biosigurnosnih i higijenskih mera na gazdinstvima su osnovne preventivne mere koje se preduzimaju u cilju sprečavanja pojave i širenja ove zarazne bolesti.
Tagovi
Ptičji grip Influenca ptica Biosigurnosne mere
Autorka
Više [+]
Željka je diplomirani agronom sa dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednik je portala Agroklub i donosi najnovije vesti iz sveta poljoprivrede!
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!