Poslodavac ima pravo da angažuje sezonske radnike najviše 180 dana u toku kalendarske godine
Poslovi na njivi, u voćnjacima ili vinogradima često zahtevaju angažovanje dodatne radne snage. Ko može biti angažovan na ovim poslovima, ko ne, ali kada je obavezno prijavljivanje zaposlenih, pojašnjava savetodavac za agroekonomiju u PSSS Loznica Živko Stefanović.
"U skladu sa Zakonom o pojednostavljenom radnom angažovanju u određenim delatnostima poslodavci imaju mogućnost da po jednostavnoj proceduri angažuju radnike za poslove koji se obavljaju samo u određeno vreme tokom godine", objašnjava Stefanović.
Kako napominje, oni koji rade bez naknade, kao što su komšije, prijatelji ili rođaci, ne smatraju se zaposlenima.
"Mogu biti angažovana i zaposlena lica, penzioneri, studenti i osobe mlađe od 18 godina, ali ne mlađe od 15 godina, uz pismenu saglasnost i lekarski nalaz."
Prijavljivanje se obavlja na portalu Poreske uprave.
"Čim bude prijavljen, zaposleni ostvaruje prava na naknadu za rad po času, penzijsko i invalidsko osiguranje, zdravstveno osiguranje, dnevni odmor i bezbednost i zdravlje na radu. Prijava i odjava se obavlja svakog dana do 10 sati za prepodnevnu smenu, odnosno do 15 časova za poslepodnevnu smenu, a potrebno je uneti samo JMBG (ili EBS za strane državljane) radnika", objašnjava ovaj savetodavac.
Prijavljivanje je moguće na dnevnom nivou, ali i na duži vremenski period, na primer na sedam dana. Poslodavac može da prijavi zaposlene i za tekući mesec, kao i za naredna dva meseca, odnosno za najviše tri meseca.
Poslodavac ima pravo da angažuje sezonce najviše 180 dana u toku kalendarske godine, računajući dane od prve prijave radnika do poslednje odjave. Za svaki radni sat sezonski zaposleni ima pravo na naknadu koja ne može biti niža od minimalne cene rada, a to je za 2024. godinu 271 dinar neto po radnom času.
"Naknada za rad se obračunava bez pripadajućih doprinosa i poreza, a poslodavac sa radnikom dogovara cenu njegovog angažovanja koju je dužan da mu isplati u skladu sa dinamikom koju su dogovorili (dnevno, nedeljno, mesečno)."
Poslodavac za jednog sezonskog radnika dnevno treba da plati 481,71 dinar na račun poreza i doprinosa: porez na dohodak 133,81 dinara, doprinosi za PIO 321,14 dinara i doprinos za zdravstveno osiguranje 26,76 dinara).
Poslednjeg dana u mesecu, na osnovu podataka iz svake evidencione prijave, sistem Poreske uprave automatskom procedurom formira zaduženje o obračunatom porezu i doprinosima za obavezno socijalno osiguranje. Sastavlja se nalog za plaćanje koji Poreska uprava dostavlja poslodavcu elektronskim putem.
Od 2019. godine kada je počeo sa radom ovaj portal elektronski je angažovano nešto više od 87.900 sezonaca.
"Radnici na povremenim poslovima sad znaju šta je siguran rad. Iako su angažovani na kraće vreme, imaju pravo na penzijsko i zdravstveno osiguranje u slučaju povrede na radu", zaključuje Stefanović
Izvori
Tagovi
Autorka