Lepi se za naše unutrašnje organe i sa sobom nosi teške metale za koje se zna da uzrokuju rak i bolesti, rekla je Katlin Rodžers, predsednica "Earthday" pokreta povodom Dana planete Zemlje
Plastika je jedan od velikih problema današnjice, a možemo je naći i u zemljištu, vodi, pa čak i u vazduhu. Ona mnogo doprinosi klimatskoj krizi. Smatra se da će do 2040. godine čak do 19 odsto globalnog efekta staklene bašte poticati iz ovog materijala.
Moto ovogodišnjeg Dana planete Zemlje, a koji se obeležava danas, 22. aprila, je - Planeta protiv plastike. Tim povodom je pokret "Earthday.org" pokrenuo akciju za dobrobit zdravlja ljudi i planete, zahtevajući smanjenje proizvodnje apsolutno sve plastike za 60 odsto do 2040. godine.
Naime, plastika tokom celog svog ciklusa razgradnje stvara efekat staklene bašte. Ona negativno utiče na ljude i okolinu u svakoj fazi svog životnog ciklusa - od vađenje fosilnih goriva za njenu proizvodnju, tokom same proizvodnje, upotrebe, recikliranja i odlaganja. Narušava biološku raznolikost, ljudsko zdravlje, dovodi do klimatskih promena.
"Reč okolina znači ono što vas okružuje. U slučaju plastike postali smo sam proizvod - ona teče našim krvotokom, lepi se za naše unutrašnje organe i sa sobom nosi teške metale za koje se zna da uzrokuju rak i bolesti", rekla je Katlin Rodžers, predsednica "Earthday.org" dodajući da je ovaj materijal koji je nekada smatran neverovatnim i korisnim proizvodom postao nešto drugo.
Tagovi
Autorka