Jedna od stavki jeste i to da će udruženja poljoprivrednika koja su potpisnici Sporazuma svu komunikaciju sa Ministarstvom poljoprivrede u budućnosti nastaviti mirnim putem, bez izlaska na ulice i blokiranja istih.
Predstavnici Ujedinjenih udruženja poljoprivrednika i ministar poljoprivede Aleksandar Martinović potpisali su juče (27. oktobar) sporazum o međusobnoj saradnji. Između ostalog, njime je obuhvaćena isplata 10.000 dinara po hektaru u roku od 30 dana svima koji su ostvarili pravo na osnovne podsticaje u biljnoj proizvodnji u 2024. godini.
Nakon sastanka poljoprivrednika i resornog ministra koji je u zgradi Vlade Srbije održan 24. oktobra, na papir je stavljena konkretna ponuda za proizvođače. Ujedinjena udruženja su na svojoj Skupštini održanoj u subotu u Čenti jednoglasno odlučila da istu prihvate. Dokument su potpisali predstavnici udruženja koja su deo ujedinjenih, a to su: Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice, Savez udruženja poljoprivrednika Banata, Udruženje poljoprivrednika Aradac, Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije, Udruženje građana "Dolovački paori" Dolovo i Udruženje Banatska crnica.
"Ljudi su glasali da žele ovih 10.000 dinara sada, ne mogu da čekaju. Ko je već dobio 18.000 dinara direktno na račun, u roku od 30 dana automatski će mu biti prebačen i ovaj iznos", kaže za Agroklub predsednik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije Goran Filipović.
Na pitanje da li to znači da se poništava sporazum koji su potpisali predstavnici drugih pet udruženja 22. jula, Filipović kaže da o tome juče nije bilo reči.
"Ako nisu zadovoljni, mogu da izađu na ulice. I mi smo izlazili na proteste kada nismo bili zadovoljni."
Podsetimo, potpisnici prethodno potpisanog sporazuma sa ministrom Martinovićem (Udruženje Stig iz Požarevca, Složni Pidikanci iz Bavaništa, Severni Banat iz Kikinde, Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja "Adrani" i Brestovački ratar" iz Banatskog Brestovca) upravo to su i najavili: opšti protest u celoj Srbiji 1. novembra.
Osim isplate 10.000 dinara, podrazumeva da će se izmenom Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju propisati regres za sertifikovano seme u iznosu do 17.000 dinara po hektaru. Takođe, da će javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na regres za sertifikovano seme biti raspisan najkasnije do kraja aprila 2025. godine i da će biti isplaćeni svi uredno podneti zahtevi u roku od 30 dana.
"Svi uredno podneti zahtevi za osnovne podsticaje u biljnoj proizvodnji u 2025. godini, u iznosu od 18.000 dinara po hektaru, biće isplaćeni najkasnije do 1. aprila 2025. godine", naveli su iz Ministarstva poljoprivrede.
Kada je reč o točenju goriva bez akcize na pumpama, navodi se da iznos povraćaja sredstava koja se mogu ostvariti putem prava na refakciju u 2025. godini neće biti manji nego u 2024. godini. Ministarstvo poljoprivrede će sa predstavnicima Ministarstva finansija razmotriti mogućnost izmene zakona kojim se uređuju akcize i to u delu koji se odnosi na mogućnost povećanja iznosa povraćaja sredstava koja se mogu ostvariti putem prava na refakciju akcize.
Jedna od tačaka Sporazuma odnosi se na to da će sastav Radne grupe za koordinaciju aktivnosti unapređenja robno - tržišnog poslovanja poljoprivrednim proizvodima biti ažuriran, te da će u njenom radu aktivno učestvovati i predstavnici Ministarstva poljoprivrede i udruženja poljoprivrednika.
Usaglašeno je da poljoprivrednici mogu da se obrate direktno bankama u kojima imaju otvorene račune, u cilju dogovora u vezi sa olakšicama u otplati kredita (dodatni grejs perioda ili produženje roka otplate). Sve to, na osnovu dopisa koji je Narodna banka Srbije uputila 8. marta 2024. godine svim bankama, sa ciljem da ponude ustupke poljoprivrednicima.
"Ministarstvo poljoprivrede će kontinuirano razgovarati sa predstavnicima banaka o mogućnosti uvođenja moratorijuma na poljoprivredne kredite po zahtevu kreditnog dužnika-poljoprivrednika", stoji u potpisanom sporazumu.
Određeno je i da će nastaviti sa radom Radna grupa za utvrđivanje modaliteta za rešavanje problema korišćenja poljoprivrednog zemljišta bez pravnog osnova, odnosno poljoprivrednog zemljišta na kome nisu rešeni imovinsko - pravni odnosi, u cilju ostvarivanja prava na podsticaje. Utvrđeno je i to će najkasnije do kraja oktobra tekuće godine biti isplaćeni svi uredno podneti zahtevi za subvencije za šećernu repu roda 2023. godine.
Jedna od stavki jeste i to da će udruženja poljoprivrednika koja su potpisnici Sporazuma svu komunikaciju sa Ministarstvom poljoprivrede u budućnosti nastaviti mirnim putem, bez izlaska na ulice i blokiranja istih.
"U slučaju poštovanja odredbi ovog sporazuma neće postavljati dodatne zahteve. Sporazumne strane obavezuju se da će savesno i odgovorno ispuniti sve propisane obaveze, a što ne isključuje mogućnost zaključenja novih sporazuma", zaključuje se u potpisanom dokumentu koji u celosti možete pogledati ispod teksta.
Dokumenti
Tagovi
Autorka