Pretraživanje tekstova
U objavljenoj bazi podataka je 1.300 primera dobrih praksi, tehnika i tehnologija uzgoja.
Kako bi se očuvala bezbednost hrane i održiv prihod poljoprivrednicima za njihovu proizvodnju, potrebno je suzbijati biljne štetočine. To treba učiniti uz minimalne rizike za ljude i životnu sredinu zbog čega se u Evropskoj uniji nastoji koristiti metode za integrisano upravljanje štetočinama (IPM). To znači korišćenje prirodnih metoda, kada je to moguće, a hemijske pesticide, kao krajnje sredstvo.
Objavljena je i baza podataka koja predstavlja pregled trenutno dostupnih IPM.
Uključuje oko 1.300 primera dobrih praksi, tehnika i tehnologija kroz osam IPM principa uspostavljenih na međunarodnom i nivou EU. Obuhvaćeni su:
Predstavljene su i 273 smernice specifične za useve koje su razvile nacionalna tela država članica i javna tela za implementaciju IPM zahteva prema Direktivi o održivoj upotrebi pesticida.
Baza podataka s trenutno dostupnim metodama za IPM dostupna je na ovom linku.
Cilj je da inspiriše nacionalne vlasti i druge učesnike da razviju i implementiraju ovakve pristupe nakon što ih prilagode lokalnim/regionalnim farmama i agroklimatskim uslovima. Redovno će se ažurirati dodatnim praksama.
Smanjenje upotrebe pesticida često najbolje funkcioniše kada se kombinuje s drugim ciljevima, napominje se u saopštenju. Glavna prepreka je neadekvatan broj održivih i pristupačnih alternativa konvencionalnim praksama.
Svetski dan svesti o štetočinama: Biće zabranjeno suzbijati ih hemijskim sredstvima?
Novi ZPP uključuje nekoliko instrumenata za poljoprivrednike u njihovim naporima da smanje upotrebu sredstava za koja se smatra da su štetna. Ekošeme u okviru prvog stuba obezbeđuju predviđeni budžet od najmanje 48,5 milijardi evra za ekološke i klimatske prakse, uključujući smanjenje pesticida i organsku poljoprivredu. Obaveze upravljanja u okviru drugog stuba dolaze s predviđenim budžetom EU od najmanje 21,14 milijardi evra. On može podržati ulaganja u preciznu poljoprivredu koja doprinosi smanjenju hemijskih sredstava budući da se do 2030. želi smanjiti njihova upotreba za 50 odsto, a govori se i o smanjenju od 80 odsto.
Tagovi
Evropska komisija Manja upotreba pesticida Upravljanje štetočinama Suzbijanje štetočina IPM metode Umesto pesticida
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!